Преподобномученик Адріан Ондрусовський p1arfrqgmud7c10bc15eb4or1t663
Житія святих,  Серпень

Преподобномученик Адріан Ондрусовський

Місяця серпня на 26-й день

Преподобномученик Адріан (у миру дворянин Андрій Завалишин) – власник багатого маєтку (Андріївщини) за 9 верст від монастиря преподобного Олександра Свірського († 30 серпня/12 вересня 1533 р.). Під час полювання на оленя 1493 року він випадково зустрів преподобного Олександра Свірського і після цього часто приходив до нього слухати настанови. Згодом він доставляв хліб його сподвижникам. Залишивши маєток, він постригся у Валаамській обителі з ім’ям Адріан. Через кілька років із благословення преподобного Олександра Свірського преподобний Адріан оселився у відокремленому місці на півострові Ладозького озера. Там було побудовано храм на честь святителя Миколая Чудотворця. Навпроти поселення ченців, у дрімучому лісі острова Сала (дебрь) ховалася зграя розбійників під проводом Ондруса. Зустрівшись із преподобним, отаман зажадав, щоб ченці покинули своє місце. Преподобний Адріан, не маючи у себе грошей, щоб запропонувати викуп за місце, обіцяв отаману клопотати за нього перед Богом. Розбійник глузував із преподобного, але той так довго і смиренно благав його, що отаман пом’якшав і сказав: “Живіть”.

Цей отаман незабаром потрапив у полон до іншої зграї, що ховалася неподалік на кам’янистому Сторожевському мисі. Нещасний знав, що після страшних катувань на нього чекає смерть, і гірко каявся в колишньому житті. Раптом він побачив перед собою преподобного Адріана, який сказав: “За милосердям Господа, для Якого просили в тебе пощади пустельному братству, ти вільний”, – і зник. Отаман побачив себе без кайданів на березі й нікого навколо. Вражений, він поспішив до обителі преподобного Адріана і знайшов усіх подвижників на псалмоспіві. Виявилося, що преподобний не виходив з обителі. Розбійник упав до ніг настоятеля і просив прийняти його в братію. Залишений в обителі, він закінчив життя в покаянні. Також розкаявся і розбійник іншої зграї. За молитвами преподобного Адріана він прийняв постриг з ім’ям Кипріан. А згодом заснував на місці притоки обитель і прославився чудесами.

За святістю життя преподобний Адріан був відомий самому цареві Іоанну Грозному, тому обитель отримувала вклади. Преподобний був запрошений для сприйняття від купелі Св. Хрещення доньки Іоанна Грозного Анни в серпні 1549 року. Коли святий старець повертався з Москви до своєї обителі і вже недалеко був від неї, поблизу селища Обжи злі люди напали на нього і вбили; лиходії сподівалися знайти в нього гроші і не знайшли нічого. Братія довго і марно чекали його повернення; через два роки в одну ніч з’явився преподобний Адріан кільком старцям Ондрусової пустелі, розповідаючи про страждальницьку свою смерть, вказав місце, де лиходії сховали його тіло, і наказав перенести його в обитель. Наступного дня, 17 травня, братія знайшли його нетлінне тіло в болоті і поховали біля стіни церкви на честь святителя Миколая. Незабаром стали шанувати його пам’ять як святого. В акті 1659 року зазначено: “Милостиво преподобного батька нашого начальника ігумена Адріана дано внесок у дім Пречистої Богородиці і чудотворцю Адріану” (Юрид. акти, № 128). Імператор Олександр I, оглядаючи 1819 року Олонецьку губернію, побажав вклонитися преподобномученику Адріану, взяв у провідники селянина і без почету вирушив до гробу преподобного. Тут довго молився він зі сльозами, а потім надіслав в обитель церковні посудини і богослужбові книги. 1828 року мощі преподобного Адріана перенесено в новий кам’яний храм Введення Богоматері. У рукописному Олонецькому требнику під 17 числом травня зазначено: “Сей день перенесення мощей преподобного отця нашого Адріана, ігумена Миколаївського монастиря, на Ладозькому озері, на Ондрусовому острові, в Олонецькому повіті, новаго чудотворця, а пам’ять його святкується 26 серпня”.

Тропарь преподобномученику Адриану Ондрусовскому, глас 1

Боже́ственною любо́вию уязви́вся,/ вся кра́сная ми́ра сего́ возненави́дел еси́;/ в пусты́ню же всели́вся,/ в моли́твах и поще́ниих до́блественне подвиза́лся еси́;/ разбо́йника к покая́нию сподви́гл еси́/ равноа́нгельное житие́ страда́льчески сконча́в,/ страстоте́рпцев и пра́ведных воздая́ние прия́л еси́,/ Адриа́не, преподо́бне о́тче наш,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобномученику Адриану Ондрусовскому, глас 2

Сви́рским тайнови́дцем Святы́я Тро́ицы наставля́емь,/ жите́йския молвы́ оста́вил еси́, преподо́бне,/ и, на бре́зе бу́рныя Ла́доги до́бре подвиза́вся,/ и́ноком му́дрый наста́вник яви́лся еси́,/ неви́нно же от разбо́йник лю́тую смерть прие́м,/ в Небе́сный Черто́г, ра́дуяся, преше́л еси́./ Те́мже с ве́рою и любо́вию тебе́ вопие́м:// ра́дуйся, богоно́сне Адриа́не, о́тче наш.

Молитва преподобномученику Адриану Ондрусовскому

О, преподо́бне о́тче Адриа́не, уго́дниче Бо́жий, пусты́нный жи́телю, послу́шниче Христо́в! Ты́ убие́ние от нечести́вых челове́к по науще́нию вра́жию претерпе́л еси́, но Госпо́дь Бо́г десна́го стоя́ния Своего́ со святы́ми тя́ сподо́би. Сего́ ра́ди к ра́це честны́х моще́й твои́х припа́даем и мо́лим тя́ усе́рдно: бу́ди моли́твенник ко Го́споду Бо́гу о на́с гре́шных, святы́ми твои́ми моли́твами сохрани́ на́с от вся́каго зла́, огня́, гла́да, пото́па и вся́кия боле́зни и внеза́пныя сме́рти, и умоли́ Го́спода Бо́га дарова́ти на́м оставле́ние грехо́в, десна́го же стоя́ния и на́с сподо́бити, да непреста́нно прославля́ем Пресвяту́ю Тро́ицу, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.