Преподобні Вассіан та Іона Пертоминські, Соловецькі чудотворці

День пам'яті (н. ст.)

Преподобні Вассіан та Іона були ченцями Соловецького Преображенського монастиря, учнями святого ігумена Филипа, згодом митрополита Московського († 1570; пам’ять 9/22 січня). Немалотрудний був тоді подвиг братства Соловецького. Під час будівництва соборного храму обителі Соловецької 1561 року на тверду землю по вапно послали ченців Вассіана та Іону. Коли судна поверталися до Соловецького монастиря, то в місці впадіння Північної Двіни в Біле море їх заскочила буря і вони потонули. Але Господь прославив преподобних після їхньої кончини — тіл їхніх не торкнулося тління на дні морської безодні.

Святі мощі преподобних Вассіана та Іони, винесені хвилями на східний берег Унської губи, знайшли селяни і поховали. Невдовзі преподобні явилися уві сні старцю Троїце-Сергієвої обителі Маманту, який керував соляними варницями в Унському посаді, і він 1599 року спорудив каплицю над могилами преподобних.

У 1623 році з огляду на численні зцілення, що звершувалися над їхніми гробами, ієромонах Яків заснував там обитель, яка отримала назву Пертоминської, і вкладами царськими споруджено було церкву в ім’я Успіння Богоматері.

Тропарь преподобным Вассиану и Ионе Пертоминским, Соловецким , глас 8

Пре́жде отверже́нием ми́ра,/ я́ко морска́го треволне́ния, избего́сте, отцы́ преподо́бнии,/ по́слежде же, изволе́нием Бо́жиим,/ в вода́х морски́х кончи́ну блаже́нную прия́сте/ и к неболе́зненному поко́ю преста́вистеся от земли́, ра́дующеся./ Тем и по кончи́не от Христа́ Бо́га просла́вистеся чудесы́ оби́льно,/ те́плии в беда́х ве́рным помо́щницы показа́стеся,/ и ны́не на Небесе́х предстоя́ще Престо́лу Христо́ву,/ Вассиа́не преблаже́нне и Ио́но пресла́вне,// моли́теся при́сно о душа́х на́ших.

Кондак преподобным Вассиану и Ионе Пертоминским, Соловецким, глас 2

Я́ко сокро́вище бога́тно,/ ве́рным Боже́ственная благода́ть/ из морски́х недр издаде́ мо́щи ва́ша, отцы́ преблаже́ннии,/ и в ме́сте пу́сте це́лы и невреди́мы обрето́шася пресла́вно,/ и та́ко вас ра́ди ны́не сла́вится Бог,/ Ему́же со дерзнове́нием предстоя́ще ны́не на Небесе́х,/ Вассиа́не и Ио́но досточу́днии,// моли́теся непреста́нно о всех нас.