Преподобна Женев’єва Паризька p1bbb8u68a5pl6b31cvqr4s1vk63
Житія святих,  Січень

Преподобна Женев’єва Паризька

Місяця січня на 3-й день

Походила з давнього галло-германського роду. У 429 році святий Герман Осерський був проїздом у будинку тоді маленької Женев’єви і передбачив її велике майбутнє.

З п’ятнадцятирічного віку майбутня свята вела аскетичне життя у батьківському домі, а після смерті батьків жила в Парижі, який тоді не виходив за межі о. Сіте.

Дуже скоро після того, як вона оселилася в Лютеції (нині Париж), її вразила недуга. Три дні її вважали померлою. Але коли вона прийшла до тями, то розповіла, що ангел водив її в місця блаженства праведних і вона бачила, що приготував Господь:

“Блаженства ці такі, що невірні не повірили б мені, якби я стала їх описувати”.
З цього часу св. Геновефа (Женев’єва) отримала дар прозорливості. В 451 році, коли Парижу загрожували орди Аттіли, котрі вторглися до Європи, Женев’єва передбачила, що Париж буде врятований. Зневірені містяни хотіли вбити святу, але Аттіла справді відвів свої орди від міста в бік Каталаунських полів, де і був розбитий. Після цього слава святої зросла. Женев’єва полонила щедрістю, бездоганною моральністю і полум’яною вірою.

Під час п’ятирічної облоги Парижа Хлодвігом Женев’єва провела річкою до міста судна з їстівними припасами і роздала їх народу. У 460 році Женев’єва благословила будівництво над могилою святого Діонісія церкви, при якій король Дагоберт I заснував пізніше абатство Сен-Дені. Свята Женев’єва прожила надзвичайно довге на ті часи життя. У віці за 60 років вона здійснила паломництво до могили святителя Мартина Турського.

Майже відразу після смерті Женев’єва стала шануватися як свята покровителька Парижу. Під час ворожих навал, епідемій і інших стихійних лих мощі Женев’єви носили по паризьких вулицях, а в храмах молилися святій. Під час французької революції мощі святої в рамках «боротьби з забобонами» були спалені на Гревській площі — традиційному місці страт. Дивом збереглася фаланга руки святої, що зберігається нині в паризькій церкві.

У 1744 році Людовік XV дав обітницю побудувати церкву на честь Святої Женев’єви. Будівництво грандіозного храму почалося в 1758 році на місці церкви святих апостолів Петра та Павла, спорудженої королем Хлодвігом і його дружиною Клотільдою, і тривало до 1789 року. Однак революційна влада перетворила новозбудовану церкву на некрополь для поховання великих людей Франції — Пантеон. Тим не менш, в інтер’єрі будинку збереглися великі настінні розписи, що ілюструють сцени з житія святої Женев’єви.

У 1928 році статуя святої Женев’єви, піднесена на 15-метровий пілон, прикрасила новозведений міст Турнель в Парижі.

Знайшли помилку