Преподобна Євпраксія Тавенська діва p1ap2lj4to1lev152et40q7r4tt3
Житія святих,  Липень

Преподобна Євпраксія Тавенська діва

Місяця липня на 25-й день

Преподобна Євпраксія була дочкою константинопольського вельможі Антигона, родича святого благовірного царя Феодосія Великого (379-395).

Антігон і його дружина Євпраксія були благочестиві і роздавали незаможним щедру милостиню. У них народилася дочка, яку назвали також Євпраксією. Антигон незабаром помер. Мати пішла від царського двору і разом з дочкою вирушила до Єгипту під приводом огляду своїх володінь. Там поблизу Фіваїди був жіночий монастир із суворим статутом. Життя насельниць привабило благочестиву вдову. Вона захотіла допомогти цій обителі, але ігуменя Феодула відмовилася і сказала, що черниці цілком віддали себе Богу і не бажають придбання жодних земних багатств. Ігуменя погодилася прийняти тільки свічки, фіміам і олію.

Маленькій Євпраксії в цей час виповнилося сім років. Вона полюбила чернечий уклад і вирішила залишитися в обителі. Благочестива мати не перешкоджала її бажанню. Залишаючи доньку в обителі, Євпраксія просила дівчинку бути смиренною, ніколи не думати про своє шляхетне походження, служити Богові та сестрам з ретельністю. Незабаром мати померла. Дізнавшись про її смерть, цар Феодосій послав святій Євпраксії молодшій лист, у якому нагадував їй, що в п’ятирічному віці батьки заручили її синові одного сенатора і він бажає, щоб вона виконала дану батьками обіцянку. У листі-відповіді свята Євпраксія писала цареві, що вже вступила в число наречених Христових і просить царя розпорядитися її маєтками, роздавши їх на користь Церкви і нужденних.

Свята Євпраксія, приходячи в вік, все більше посилювала свої подвиги. Спочатку вона їла їжу один раз на день, потім через два-три дні і більше і, нарешті, раз на тиждень. Піст вона поєднувала з виконанням усіх монастирських послухів: смиренно працювала в куховарні, мила посуд, підмітала приміщення і служила сестрам з ретельністю і любов’ю. Сестри любили смиренну святу Євпраксію. Але одна з них заздрила їй і всі її подвиги пояснювала бажанням прославитися. Сестра стала дошкуляти їй і докоряти, але свята діва не суперечила їй, а смиренно просила вибачення.

Багато лиха ворог роду людського завдавав святій. Одного разу вона, дістаючи воду, впала в колодязь, звідки її витягли сестри; іншим разом свята Євпраксія рубала дрова для куховарні й розсікла собі ногу сокирою. Коли вона несла оберемок дров угору сходами, то наступила на край свого одягу, впала, і гостра скіпка встромилася їй біля ока. Усі ці напасті свята Євпраксія переносила з терпінням, і коли її просили дати собі трохи відпочинку, то не погоджувалася. За подвиги Господь удостоїв святу Євпраксію дару чудотворення: за її молитвою зцілилася глухоніма і розслаблена дитина, звільнилася від недуги біснувата жінка. У монастир стали приносити хворих для зцілення. Свята діва ще більше смирялася, вважаючи себе останньою з усіх сестер. Перед кончиною святої Євпраксії ігумені було видіння. Свята діва була приведена у світлий чертог і вклонялася Цареві, який сидів на Престолі і був оточений святими Ангелами, а Пречиста Діва показала святій Євпраксії світлу обитель і сказала їй, що її приготовано для неї, і що вона за 10 днів увійде в цю обитель.

Ігуменя і сестри гірко плакали, не бажаючи розлучатися зі святою Євпраксією. Сама ж свята, дізнавшись про видіння, плакала про те, що вона не готова для переходу у вічність, і просила ігуменю благати Господа залишити їй життя хоча б на один рік для покаяння. Ігуменя втішала святу Євпраксію і говорила, що Господь удостоїть її Своєї великої милості. Раптово свята Євпраксія відчула себе погано і, розхворівши, незабаром мирно померла у віці тридцяти років († 413).