...
Преподобна Єлисавета Константинопольська чудотвориця, ігуменя YElyzaveta
Житія святих,  Квітень

Преподобна Єлисавета Константинопольська чудотвориця, ігуменя

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 24-й день

Преподобна Єлисавета ще до народження свого була вибрана Богом на служіння Йому, знаменням чого стало одкровення Боже її матері про те, що вона буде вибраним сосудом Духа Святого. З юних років свята подвизалася в константинопольському монастирі на честь святих безсрібників Косми та Даміана разом з іншими інокинями, постом і трудами вдосконалюючись духовно. Господь обдарував угодницю Свою силою зціляти недуги душевні і тілесні. За молитвами преподобної люди звільнялися від хвороб, а своїми богонатхненними настановами вона допомагала людям іти спасительним шляхом у житті.

Свята Єлисавета вела суворий чернечий спосіб життя і з часом була удостоєна ігуменства в монастирі. Вона носила жорстку волосяницю і була надзвичайно стриманою в їжі, протягом багатьох років не вкушаючи хлібу та вживаючи лише плоди й овочі, а масла й вина свята не їла взагалі. Нерідко вона витримувала сорокаденний пост, який полягав у цілковитій відмові від їжі.

Преподобна Єлисавета мала і велике смирення. Три роки вона не зводила очей на небо, смиряючись подібно до євангельського митаря (Лк. 18:13), душевними ж очима споглядала вона Бога Небесного, Котрий сидить на високому й прекрасному престолі, оточений серафимами.

Свята також мала звичай проводити ночі в молитвах, і під час нічних молитов її осяювало небесне світло. Окрім того, вона творила багато чудес, зокрема умертвила молитвою лютого змія, зцілила жінку, котра довгий час страждала на кровотечу, та виганяла бісів із одержимих ними людей.

Преподобна Єлисавета допомагала стражденним і після своєї блаженної кончини. Багато недужих одержали зцілення на її гробниці, а сліпі прозрівали біля її гробу.

У джерелах не збереглося відомостей про час життя святої ігумені, але, оскільки подвизалася вона в обителі на честь святих безсоібників Косми та Даміана, збудованій у шостому столітті, а канон їй був написаний святим Іосифом піснеписцем, котрий жив у дев’ятому столітті, можна зробити висновок, що преподобна Єлисавета жила між шостим і дев’ятим століттями.