Житія святих,  Вересень

Преподобна Кассія, піснеписиця Константинопольська

Місяця вересня на 7-й день

Кассія народилася близько 804—805 року в Константинополі в багатій і знатній родині. Її батько, мабуть, займав придворний чин кандидата і, ймовірно, помер до 815 року. Кассія і її мати (ім’я невідоме) були іконошанувальницями і під час другого періоду іконоборства допомагали православним сповідникам. Кассія була в листуванні з преподобним Феодором Студитом. У Кассії була сестра, чиє ім’я невідоме.

Кассія отримала хорошу світську освіту. Кассія була дуже красива і у 821 році брала участь у конкурсі найкрасивіших дівчат імперії, влаштованому для імператора Феофіла. У хроніках зустрічається вказівка, що вибір наречених і одруження мали місце в 830 р., за вказівкою мачухи Феофіла Євфросини, але це не зовсім узгоджується з даними всіх джерел, а також з хронологією життя Кассії, яка не могла брати участь в оглядинах в 830 р., оскільки в той час їй було б не менше 25 років. Дату 830 р. для вибору наречених підтримував Тредгольд (який до того ж помилково вважав, ніби Феофіл народився в 813 р.), і деякі вчені (але далеко не всі) некритично прийняли його висновки; нині цей погляд переглядається, оскільки побудови Тредгольда неможливо узгодити з хронологією життя як Кассії, так і Феофіла.

Не ставши імператрицею, Кассія заснувала в Константинополі монастир, постриглася там і вела подвижницьке життя, пишучи церковні гімни (стихири) і канони. Точне місце розташування її монастиря невідоме; ми знаємо лише те, що він знаходився в долині річки Ликос, недалеко від старої (дофеодосієвої) стіни міста, побудованої імператором Костянтином Великим, і поблизу монастиря Св. Дія. Збереглися також ямбічні вірші-епіграми, складені Кассією, на різні теми — про дружбу, про любов, про чернече життя, проти дурнів і т. д. За переказами, відома стихира на «Господи, жінка, котра в багато гріхів впала…» була написана Кассією під враженням відмови імператора Феофіла знову побачитися з нею.

Померла Кассія близько 867 року, в 1892 році канонізована у лику святих Православної Церкви.