Праведний Афанасій Наволоцький Pravednyy Afanasiy Navolotskyy
Житія святих,  Січень

Праведний Афанасій Наволоцький

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 18-й день / травня на 21-й день (Собор Карельських святих) / липня на 1-й день (Собор Вологодських святих) (перехідна) / жовтня на 19-й день (Собор святих Архангельської митрополії)

Про народження і виховання Афанасія Наволоцького нічого не відомо, преподобний прийшов з околиць Каргополя на річку Вагу і оселився в 3 верстах від Верхоледської слобідки, що знаходилася поблизу міста Шенкурська. Незабаром він тяжко захворів і помер. Через 40 днів святий з’явився одночасно 4 хворим, які жили в різних місцях, зцілив їх і повелів їм віддати його тіло землі на тому місці, де воно лежало. Зцілені не тільки поховали святі мощі, а й поставили над ними каплицю, що поклало початок шануванню преподобного. Здалеку приходили люди і, “персть от святых мощей у гроба его взимающе и тою яко миром помазующе вся болезни”, зцілювалися.

Тропарь праведному Афанасию Наволоцкому, глас 1

Боже́ственною благода́тию просвети́вся,/ и по сме́рти да́руеши исцеле́ния притека́ющим к тебе́, прему́дре Афана́сие,/ те́мже и мы ны́не чтим честны́х моще́й твои́х явле́ние,/ веселя́щее вку́пе ду́ши и телеса́./ Тем вси вопие́м:/ сла́ва Да́вшему ти кре́пость,/ сла́ва Венча́вшему тя,// сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.