Праведна Анна Пророчиця, донька Фануїлова p1arid1nt0q1c15n51gpsm7cett5
Житія святих,  Серпень

Праведна Анна Пророчиця, донька Фануїлова

Місяця серпня на 28-й день

Дочка Фануїла, з коліна Асірова, 84-річна вдова. Вона удостоїлася бути в храмі разом зі св. Симеоном Богоприйманцем під час зречення Спасителя нашого, Господа Ісуса Христа, Якого принесли туди на 40-й день після народження, щоб здійснити над ним законний обряд (Лк. 2:36-38).

За своє суворе стримане життя, піст і безперестанну молитву вона удостоїлася від Господа дару пророцтва. Свята Анна говорила про Христа всім, хто сподівався на порятунок в Єрусалимі (Лк. 2:38).

Тропарь праведным Симеону Богоприимцу и Анне Пророчице, глас 1

Ра́дуйся, Богоприи́мче ста́рче Симео́не,/ во объя́тия прие́мый Спа́са Го́спода./ Весели́ся и ты, честна́я проро́чице А́нно,/ возвести́вши прише́ствие в мир Христа́ Бо́га на́шего,/ сокруши́вшаго держа́ву вра́жию// и подаю́щего нам ве́лию ми́лость.

Кондак праведным Симеону Богоприимцу и Анне Пророчице, глас 8

Во избра́нных Бо́жиих, блаже́нне ста́рче Симео́не,/ на Небеси́ предстои́ши пред лице́м Христа́ Бо́га,/ Его́же во хра́ме, я́ко Младе́нца руконоси́маго,/ во объя́тия своя́ от всепречи́стых рук прия́л еси́/ и со А́нною проро́чицею я́ко Бо́га испове́дал еси́./ Те́мже похва́льными гла́сы ублажа́ем вас:/ ра́дуйся, Богоприи́мче ста́рче Симео́не,/ ра́дуйся, проро́чице честна́я А́нно,// ра́дуйтеся, Бо́га во пло́ти позна́вшии.