Первоверховний Апостол Петро p1b7g4b6lc1sou1sig13issf81nd07
Житія святих,  Червень

Первоверховний Апостол Петро

Місяця червня на 30-й день

Апостол Петро, який називався раніше Симоном, був сином рибалки Іони з Віфсаїди Галілейської і братом апостола Андрія Первозванного, який і привів його до Христа. Святий Петро був одружений і мав будинок у Капернаумі. Покликаний Христом Спасителем за рибним ловом на Генісаретському озері, він завжди висловлював особливу відданість і рішучість, за що і удостоєний був особливого наближення до Господа разом з апостолами Яковом та Іоанном Богословом.

Сильним і полум’яним духом, він, природно, зайняв впливове місце в лику Христових апостолів. Він перший рішуче сповідав Господа Ісуса Христа Христом, тобто Месією, і за що удостоївся найменування Камінь (Петро). На цьому камені Петрової віри Господь обіцяв створити Церкву Свою, яку ворота пекла не здолають.

Своє триразове зречення від Господа напередодні Його розп’яття апостол Петро омив гіркими слізьми каяття, унаслідок чого після Свого воскресіння Господь знову відновив його в апостольській гідності, триразово, за кількістю зречень, доручивши йому пасти ягнят і овець Своїх. Згідно з переданням, апостол Петро щоранку під час звуку півня згадував своє малодушне зречення від Христа і починав гірко плакати.

Апостол Петро перший сприяв поширенню і утвердженню Церкви Христової після зішестя Святого Духа, виголосивши сильну промову перед народом у день П’ятидесятниці і навернувши 3000 душ до Христа. Через деякий час, зціливши кульгавого від народження, він другою проповіддю навернув до віри ще 5000 іудеїв. Духовна сила, що виходила від апостола Петра, була настільки сильна, що навіть тінь його, отіняли хворих, які лежали на вулиці, зцілювала їх (Діян. 5:15). Книга Діянь з 1 розділу по 12 розповідає про його апостольську діяльність.

Онук Ірода Великого, Ірод Агріппа Перший, 42 року після Р. X. влаштував гоніння проти християн. Він умертвив апостола Якова Зеведеєва і ув’язнив апостола Петра в темницю. Християни, передбачаючи страту апостола Петра, гаряче за нього молилися. Вночі сталося диво: у в’язницю до Петра зійшов Ангел Божий, кайдани спали з Петра, і він безперешкодно пішов із в’язниці, ніким не помічений. Після цього чудесного звільнення книга Діянь згадує про нього тільки ще раз під час розповіді про Апостольський собор.

Інші відомості про нього збереглися тільки в церковних переказах. Відомо, що він проповідував Євангеліє по берегах Середземного моря, в Антіохії (де висвятив ап. Єводія). Апостол Петро проповідував у Малій Азії іудеям і прозелітам (язичникам, наверненим до іудаїзму), потім – у Єгипті, де висвятив Марка на першого єпископа Олександрійської церкви. Звідси він перейшов до Греції (Ахаїї) і проповідував у Коринті, потім проповідував у Римі, Іспанії, Карфагені та Британії. Згідно з переказами, апостол Марк написав своє Євангеліє для римських християн зі слів апостола Петра. Серед новозавітних священних книг є два Соборних (окружних) Послання апостола Петра. Перше Соборне Послання апостола Петра звернене до “прибульців, розсіяних у Понті, Галатії, Каппадокії, Асії та Віфанії” – провінціях Малої Азії. Причиною написання було бажання апостола Петра утвердити братів своїх під час виникнення негараздів у цих громадах і гонінь, що спіткали їх з боку ворогів Хреста Христового. З’явилися серед християн і внутрішні вороги в особі лжевчителів. Користуючись відсутністю апостола Павла, вони почали спотворювати його вчення про свободу християнську і протегувати всякій моральній розбещеності.

Друге Соборне Послання написано до тих самих малоазіатських християн. У цьому другому Посланні апостол Петро з особливою силою застерігає вірних від розпусних лжевчителів. Ці лжевчення схожі з тими, які викриває апостол Павло в посланнях до Тимофія і Тита, а також апостол Іуда – у своєму Соборному посланні. Лжевчення єретиків загрожували вірі та моральності християн. У той час стали швидко поширюватися гностичні єресі, що ввібрали в себе елементи іудейства, християнства та різних язичницьких учень. Це послання написано незадовго до мученицької кончини апостола Петра: “Знаю, що незабаром мушу я залишити храмину мою (тіло), як і Господь наш Ісус Христос відкрив мені”.

Під кінець життя апостол Петро знову прибув до Риму, де і прийняв мученицьку кончину 67 року через розп’яття донизу головою. Цю подію художньо описано Генріхом Сенкевичем у книзі “Камо грядеши, Господи”.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святому апостолу Петру, глас 4

Ри́ма не оста́вль, к нам прише́л еси́,/ честны́ми вери́гами, я́же носи́л еси́, апо́столов первопресто́льне./ И́мже ве́рою покланя́ющеся, мо́лимся:/ твои́ми к Бо́гу моли́твами// да́руй нам ве́лию ми́лость.

Кондак святому апостолу Петру, глас 2

Верхо́внаго и пе́рваго апо́столов,/ и́стины Боже́ственнаго ученика́,/ Петра́ вели́каго восхва́лим,/ и того́ ве́рою целу́ем вери́ги,// прегреше́ний разреше́ние прие́млюще.

Молитва святому апостолу Петру

О, святы́й Пе́тре, вели́кий апо́столе, самови́дче и сотаи́нниче Бо́жий, всемо́щною десни́цею Учи́теля твоего́ прия́тый из вод волну́ющихся и кра́йняго потопле́ния свобо́ждшийся! Не забу́ди и нас убо́гих, в ти́не грехо́вней погря́зших и волна́ми жите́йскаго мо́ря обурева́емых: пода́ждь нам твою́ ру́ку кре́пкую, помози́ нам и удержи́ нас от потопле́ния во страсте́х, похоте́х, лжах и клевета́х. Сотвори́ и ты с на́ми ми́лость, тебе́ от Го́спода явле́нную, да не в сомне́нии и малове́рии изги́бнем. Научи́ нас, учи́телю наш, пролива́ти сле́зы покая́ния, да пла́чем го́рько о дея́ниих на́ших в ве́це сем. И а́ще твоя́ сле́зы, в покая́ние излия́нныя, ми́лостию Свое́ю покры́ Госпо́дь и Учи́тель твой, испроси́ и нам, со дерзнове́нием апо́стольским, проще́ния во гресе́ ежеча́снаго. Град сей, ко святы́м стопа́м твои́м пове́рженный, сохрани́ и от прилуча́ющихся ко́зней лука́вых врага́ спасе́ния на́шего огради́; воздви́гни твои́ преподо́бнии ру́це ко Го́споду за наро́д наш, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м в ве́це сем до часа́, в о́ньже и́мать призва́ти нас Влады́ка Госпо́дь, наш Судия́ нелицеприя́тный. Ты же, о всехва́льный апо́столе, не отве́ржи во́пля на́шего и стена́ния к тебе́, но заступи́ нас пред Христо́м, твои́м Учи́телем, да непреста́нно сла́вим Его́ милосе́рдие к нам, со Отце́м и Святы́м Ду́хом, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание первоверховным апостолам Петру и Павлу

Велича́ем вас,/ апо́столи Христо́вы Пе́тре и Па́вле,/ весь мир уче́ньми свои́ми просвети́вшия// и вся концы́ ко Христу́ приве́дшия.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку