...
Березень,  Житія святих

Перенесення мощей мученика Єпимаха

Місяця березня на 11-й день.

Святий мученик Епімах, син благочестивих християн, походив з Єгипту; з ранньої юності він полюбив Бога від усієї душі і мав добрий намір послужити Йому Єдиному. Наслідуючи святого Іоанна Хрестителя, він вирушив у пустелю і довгий час перебував на Пелусійській горі7023.

Він не мав жодного керівника зі святих отців, але наставником йому в цьому суворому, пустельному житії був Сам Дух Святий; любов до Бога підтримувала і зміцнювала його в цьому важкому подвигу. Бо тільки одна любов до Бога найбільше може навчити людину чесноти; вона спонукала святих апостолів залишити все і йти слідом за Господом, Який не мав земних багатств; вона ж надихнула преподобних отців, які “поневірялися пустелями й горами, печерами та ущелинами землі” (Євр. 11:38); спонукані цією любов’ю мученики та мучениці мужньо страждали за Христа, взиваючи: “Тебе, Наречений мій, люблю і тебе страждаю”. Ця любов навчила і святого Епімаха переносити пустельні подвиги і труди, терпіти всілякі напасті від невидимих ворогів, жити свято в Бозі, бути готовим на смерть за Нього. Проживши у своїй пустельній самоті вже багато років, святий Епімах дізнався, що християни в Олександрії зазнають сильних утисків, причому одні з послідовників Христа, боячись лютих мук, ховаються в горах і пустелях, а інші відпадають від віри. Розпалений ревнощами до Бога, святий пустельник залишив свою пустелю і вирушив до Олександрії, бажаючи своєю кров’ю закарбувати сповідування Христове, постраждати за Господа і зміцнити таким чином слабких. Прийшовши до Олександрії, він побачив, яким жорстоким мукам піддають нечестиві ідолопоклонники вірян; із сердечною скорботою він помітив, що злочестя демоничне сильно зросло, і багато хто з християн вагався; язичники навіть осквернили храм Господній. Побачивши це, святий сміливо увійшов у ідольське капище. Там з нагоди язичницького свята тоді було багато народу, Блаженний Епімах, у присутності всіх, сміливо повалив на землю ідолів і розтрощив їх. Язичники негайно ж схопили його і відвели до ігемона Апелліана. Побачивши, що ігемон сидить на судилищі й прирікає християн на муки, святий мужньо кинувся на нього, щоб вразити безбожника, і Апелліан не уникнув би руки святого Епімаха, якби ті, хто стояв довкола, не утримали святого: такі ревнощі за Господа Бога проявив подвижник. Ігемон здивувався такій зухвалості людини, бідно одягненої в лахміття. Він наказав відвести його до в’язниці і тримати там, поки не вирішить, якій муці віддати його.

У в’язниці тоді перебувало безліч вірних, ув’язнених за сповідування великого імені Христового; всіх їх укріплював Епімах на мученицький подвиг; його вмовляння підбадьорило й надихнуло вірян, тож жоден із них не злякався, не відпав від віри, а всі з радістю пролили кров свою за істинного Бога, і всі вони після різних жорстоких мук віддали Господеві свої душі. Нарешті й святого Епімаха піддали лютим мукам за те, що він не тільки вірує в Христа, порушує їхнє свято, але навіть підняв руку на самого ігемона, маючи намір убити його. Спочатку святого повісили і стали стругати залізними кігтями, потім стали метати в нього камінням, роздробляючи кістки його, а він у муках виголошував:

– Якщо Господь мій Ісус Христос заради мене був розп’ятий, пронизаний списом і напоєний оцтом, то чи не повинен і я бути причасником Його страждань. Я хочу, щоб ви піддали мене ще більшим мукам, ніж ці: завушуйте мене, плюйте на мене, покладіть мені на голову терновий вінець, дайте мені тростину в руки, напоїти жовчю все тіло моє, вкрийте виразками, розп’яйте мене на хресті та пронизайте мене списом. Що перетерпів Господь мій, те і я хочу перетерпіти.

Багато народу стояло навкруги і дивилося на муки святого Епімаха. У натовпі перебувала тоді одна жінка, яка могла тільки бачити одним оком, бо на іншому в неї було більмо. Бачачи страждання святого, вона плакала. У цей час крапля крові святого мученика бризнула і потрапила їй на хворе око. Негайно око її зцілилося, так що вона могла ним бачити, як іншим. При такому дивовижному зціленні жінка вигукнула:

– Великий Бог, Якого сповідує цей страждалець.

Потім мучителі зрізали голову Христового мученика, Так святий Епімах віддав душу Господу, за Якого постраждав так мужньо…

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропа́рь, глас 4:

Му́ченик Твой, Го́споди, Епима́х/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами/ спаси́ души́ на́ша.

Конда́к, глас 4.

Подо́бен: Яви́лся еси́ дне́сь:

Многообра́зныя ра́ны претерпе́л еси́/ и вене́ц прие́м от Христа́ Бо́га,/ Ему́же о нас моли́ся, блаже́нне Епима́ше,/ ве́рно соверша́ющих па́мять твою́,/ да спасе́т души́ на́ша.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку