Березень,  Житія святих

Мученик Єпимах

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 11-й день – перенесення мощей / жовтня на 31-й день

Святий мученик Єпимах, син благочестивих християн, походив із Єгипту; з ранньої юності він полюбив Бога від усієї душі і мав добрий намір послужити Йому Єдиному. Наслідуючи святого Іоанна Хрестителя, він вирушив у пустелю і довгий час перебував на Пелусійській горі.

Він не мав жодного керівника зі святих отців, але наставником йому в цьому суворому, пустельному житії був Сам Дух Святий; любов до Бога підтримувала і зміцнювала його в цьому важкому подвигу. Бо сама лише любов до Бога найбільше може навчити людину чесноти; вона спонукала святих апостолів залишити все і йти слідом за Господом, Який не мав земних багатств; вона ж надихнула преподобних отців, які “скиталися по пустелях і горах, по печерах та ущелинах землі” (Євр. 11:38); спонукані цією любов’ю мученики та мучениці мужньо страждали за Христа, взиваючи: “Тебе, Наречений мій, люблю і тебе страждаю”. Ця любов навчила і святого Єпимаха переносити пустельні подвиги і труди, терпіти всякі напасті від невидимих ворогів, жити свято в Бозі, бути готовим на смерть за Нього. Проживши на самоті в пустелі вже багато років, святий Епімах дізнався, що християни в Александрії зазнають сильних утисків, причому одні із послідовників Христа, боячись лютих мук, ховаються в горах і пустелях, а інші відпадають від віри. Розпалений ревністю до Бога, святий пустельник залишив свою пустелю і вирушив до Александрії, бажаючи своєю кров’ю закарбувати сповідання Христове, постраждати за Господа і зміцнити таким чином слабких. Прийшовши до Александрії, він побачив, яким жорстоким мукам піддають нечестиві ідолопоклонники вірян; із сердечною скорботою він помітив, що злочестя бісівське сильно зросло і багато хто з християн вагався; язичники навіть осквернили храм Господній. Побачивши це, святий сміливо увійшов до ідольського капища. Там з нагоди язичницького свята тоді було багато народу, Блаженний Єпимах, у присутності всіх, сміливо повалив на землю ідолів і розтрощив їх. Язичники негайно ж схопили його і відвели до ігемона Апелліана. Побачивши, що ігемон сидить на судилищі й прирікає християн на муки, святий мужньо кинувся на нього, щоб вразити безбожника, і Апелліан не уникнув би руки святого Єпимаха, якби ті, хто стояв довкола, не утримали святого: таку ревність за Господом Богом проявив подвижник. Ігемон здивувався такій зухвалості людини, бідно одягненої в лахміття. Він наказав відвести його до темниці і тримати там, поки не вирішить, якій муці віддати його.

У темниці тоді перебували безліч вірних, ув’язнених за сповідування великого імені Христового; всіх їх укріплював Єпимах на мученицький подвиг; його вмовляння підбадьорило й надихнуло вірян, тож жоден із них не злякався, не відпав від віри, а всі з радістю пролили кров свою за істинного Бога, і всі вони після різних жорстоких мук віддали Господеві свої душі. Нарешті й святого Єпимаха піддали лютим мукам за те, що він не лише вірує у Христа, порушує їхнє свято, а навіть підняв руку на самого ігемона, маючи намір убити його. Спочатку святого повісили і стали стругати залізними кігтями, потім стали метати в нього камінням, роздробляючи кістки його, а він у муках виголошував:

– Якщо Господь мій Іісус Христос заради мене був розп’ятий, пронизаний списом і напоєний оцтом, то чи не повинен і я бути причасником Його страждань. Я хочу, щоб ви піддали мене ще більшим мукам, ніж ці: завушуйте мене, плюйте на мене, покладіть мені на голову терновий вінець, дайте мені тростину в руки, напоїть жовчю все тіло моє, вкрийте виразками, розіпніть мене на хресті та пронизайте мене списом. Що перетерпів Господь мій, те і я хочу перетерпіти.

Багато народу стояло навкруги і дивилося на муки святого Єпимаха. У натовпі перебувала тоді одна жінка, яка могла тільки бачити одним оком, бо на іншому в неї було більмо. Бачачи страждання святого, вона плакала. У цей час крапля крові святого мученика бризнула і потрапила їй на хворе око. Негайно око її зцілилося, так що вона могла ним бачити, як іншим. При такому дивовижному зціленні жінка вигукнула:

– Великий Бог, Котрого сповідує цей страждалець.

Потім мучителі зрізали голову Христового мученика, Так святий Єпимах віддав душу Господу, за Якого постраждав так мужньо…

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропа́рь, глас 4:

Му́ченик Твой, Го́споди, Епима́х/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами/ спаси́ души́ на́ша.

Конда́к, глас 4.

Подо́бен: Яви́лся еси́ дне́сь:

Многообра́зныя ра́ны претерпе́л еси́/ и вене́ц прие́м от Христа́ Бо́га,/ Ему́же о нас моли́ся, блаже́нне Епима́ше,/ ве́рно соверша́ющих па́мять твою́,/ да спасе́т души́ на́ша.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку