...
Житія святих,  Березень

Священомученик Іпатій, єпископ Гангрський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 31-й день

Цей великий угодник Божий Іпатій святий, єпископ града Гангрського, Пафлагонійського краю, був один із трьохсот вісімнадцяти святих Отців на Першому Вселенському Соборі, у Нікеї зібраному, за царювання Великого Константина. На ньому ж, з іншими отцями борючись за благочестя, він, сповнений Духа Святого, Арія в єресі викрив й відлучив.

Святий Іпатій мав велику від Бога силу чудотворення, недуги всілякі зцілював і проганяв бісів. В одному селі води гіркі, які з гір текли, у солодкі перетворив і на іншому місці джерело теплих вод на зцілення людям молитвою вивів. Змія страшного умертвив.

Коли у 326 році святитель Іпатій повертався з Константинополя до Гангр, у пустельному місці на нього напали послідовники розкольників Новата та Феліциссима. Єретики поранили його мечами та кілками і скинули з високого берега в болото. Подібно до первомученика архідиякона Стефана, святитель Іпатій молився за тих, хто його вбивав. Одна жінка-аріанка вдарила святителя каменем по голові, і він помер. Вбивці приховали тіло мученика в печері, де його виявив селянин, який там зберігав солому. Впізнавши тіло єпископа, він поспішив повідомити про це місто, і жителі Гангр з честю поховали мощі свого улюбленого архіпастиря.

Після смерті мощі святителя Іпатія прославилися численними чудесами, особливо вигнанням бісів та зціленням хвороб.

Найдавніші списки житія священномученика Іпатія були широко поширені в руській писемності, і один із них увійшов до складу Міней митрополита Макарія (1542-1564). У цьому житії зберігся запис про явлення Спасителя святителю Іпатію напередодні мученицької кончини. Шанованому святому складалися молитви, похвальні слова та повчання у день його пам’яті. 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Ипатию, епископу Гангрскому, глас 4

Изволе́нием Боже́ственнаго ра́зума/ впери́в ум свой в Небе́сныя оби́тели/ и ра́вно А́нгелом житие́ пожи́в на земли́,/ сего́ ра́ди муче́ния красоты́ вене́ц на свое́м версе́ утверди́в,/ священному́чениче Ипа́тие,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь священномученику Ипатию, епископу Гангрскому, глас 3

В прекра́сном Це́ркве апо́стольския вертогра́де/ из ю́на во́зраста всеси́льною десни́цею Бо́жиею насади́лся еси́,/ Богоблаже́нне о́тче Ипа́тие,/ и в ней, я́ко ве́рен первосвяще́нник,/ ве́рно Богонача́льное и Всетворя́щее Тро́ическое Еди́нство/ пропове́дал еси́ во Вселе́нском Собра́нии,/ Ду́ха же Свята́го в доброде́телех испо́лнен быв,/ ве́лия чудеса́ сотвори́в,/ муче́нием за ве́ру Христо́ву сконча́вся,/ прише́л еси́ в Небе́сный град,/ иде́же Триипоста́сного Бо́га зря,/ моли́ о честву́ющих тя,// да в Го́рнем Иерусали́ме со святы́ми жи́ти сподо́бимся.

Тропaрь, глaсъ д7:

И#зволeніемъ бжcтвеннагw рaзума впери1въ ќмъ св0й въ нбcныz nби1тєли и3 рaвно ѓгGлwмъ житіE пожи1въ на земли2, сегw2 рaди мучє1ніz красоты2 вэнeцъ на своeмъ версЁ ўтверди1въ, сщ7енномч7ниче v3пaтіе, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ. 

Кондaкъ, глaсъ в7:

Ри1мскому nтeчеству свэти1льникъ, бGозaрными лучaми концы2 свэтS, нhнэ просвэти2 твоE прaзднество пою1щыz, v3пaтіе, просS свhше ми1ра и3 грэхHвъ њставлeніz, мlтвами защити1 ны, v3пaтіе многострадaльне.

Ще в розробці

Знайшли помилку