Житія святих,  Квітень

Апостоли від 70-ти Аристарх, Пуд і Трофим

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 4-й день – Собор семидесяти апостолів / квітня на 15-й день

Святі апостоли Аристарх, Пуд і Трофим були серед тих семидесяти учнів Христових, котрих Він послав перед Собою благовістити Євангеліє (Лк. 10:1-24).

Згодом апостол Аристарх був співпрацівником апостола Павла, а пізніше став єпископом сирійського міста Апамеї. Про нього неодноразово згадано у книзі Діянь святих апостолів (Діян. 19:29,20:4,27:2), а також у Посланнях святого апостола Павла до Колосян і до Филипійців (Кол. 4:10, Флп. 1:24).

Апостол від семидесяти Пуд згаданий у Другому посланні апостола Павла до Тимофія (2Тим. 4:21). Він мав високе становище в суспільстві, будучи членом римського Сенату, і приймав у своєму домі первоверховних апостолів Петра і Павла та вірян. У його домі було влаштовано церкву, яка отримала назву “Пастирська”, і, за переданням, там священнодіяв сам апостол Петро.

Святий апостол Трофим же походив із міста Едесса, був учнем і супутником святого апостола Павла та розділяв з ним скорботи й гоніння. Про нього згадано в книзі Діянь святих апостолів (Діян. 20:4) і в Другому посланні апостола Павла до Тимофія (2Тим. 4:20).

Апостоли від семидесяти Аристарх, Пуд і Трофим прийняли мученицьку кончину в Римі одночасно зі святим апостолом Павлом, близько 67 року, в часи правління імператора Нерона.

Тропарь апостолам, глас 3

Апо́столи святи́и,/ моли́те Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолам Аристарху, Пуду и Трофиму, глас 4

Яви́ся апо́стольский честны́й сей пра́здник,/ просвеща́я нас и грехо́вную мглу прогоня́я, зову́щим:// яви́ся Свет, и прии́де избавле́ние.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2 днeсь:

Kви 1сz ґп cльскій честнhй сeй прaздникъ просвэщaz нaсъ, и 3 грэх0вную мглY прогонsz, зовyщымъ: kви 1сz свётъ, и 3 пріи1де и3збавлeніе.