Мучениця Євдокія Шейкова p1apsaibm9t7u3c2k20v061b34
Житія святих,  Серпень

Мучениця Євдокія Шейкова

Місяця серпня на 5-й день / травня на 23-й день

Мучениця Євдокія Олександрівна Шейкова народилася 11 лютого 1856 року в селі Пуза Ардатовського повіту Нижегородської губернії (нині село Суворове Дівєєвського району) в селянській родині. Після смерті батьків виховувалася в сім’ї дядька – церковного старости. У дитинстві відвідувала з прочанами Саровську на честь Успіння Пресвятої Богородиці чоловічу пустель, Серафимів Дівєєвський в ім’я Святої Трійці та Серафимо-Понетаєвський жіночі монастирі. У 20 років після важкої хвороби залишилася паралізованою. Разом із послушницями-келійницями створила подобу чернечої громади. Вела суворе молитовне життя, несла подвиг юродства. Дуже любила церковні піснеспіви. Стала відома подвижництвом, даром цілющої сили і провидіння. Передбачала свою мученицьку кончину.

16 серпня 1919 року в село Пуза прибув каральний загін. Після доносу про переховування дезертира й агітацію проти Червоної Армії солдати, які увірвалися в келію Євдокії, знущалися з неї, били її, викидали й топтали ногами ікони. На площу зігнали народ, і командир загону влаштував судилище, вимагаючи проголосувати за страту. Вранці 18 серпня до Євдокії дозволили прийти священикові Василю Радугіну, який долучив її до Святих Таїн разом із келейницями Дариєю Улибіною, Дариною Тімагіною і Марією, які вирішили розділити долю наставниці. Коли Євдокію Шейкову везли на возі до місця розстрілу на сільський цвинтар, келейниці прикривали її від ударів своїми тілами. Усі страчені були поховані в спільній могилі. Свідоцтва про мученицьку кончину подвижниць були зібрані з благословення єпископа Печерського Варнави (Бєляєва) його келейницею Валентиною Долгановою. Могила мучениці шанувалася місцевими жителями всі роки радянської влади. Євдокія Шейкова прославлена разом зі своїми келейницями Архієрейським ювілейним Собором РПЦ 2000 року. У 2001 році мощі Нижегородських мучениць було відкрито, і нині вони спочивають у церкві Успіння Богородиці села Суворова.

Тропарь мученице Евдокии Шейковой, глас 4

Дре́вним подви́жником уподо́билася еси́ и долготерпе́ние многострада́льное стяжа́ла еси́, пло́ть твою́ боле́зньми, посто́м, нището́ю и хо́лодом изнури́вши, блаже́нная ма́ти на́ша, му́ченице Евдоки́е, страда́ния и сме́рть за Христа́ претерпе́ла еси́ и ны́не в го́рнем Иерусали́ме у Престо́ла Бо́жия предстои́ши, помози́ и на́м до конца́ ве́рным Го́споду бы́ти и твои́ми моли́твами спасти́ся.

Кондак мученице Евдокии Шейковой, глас 8

И́стинныя ве́ры пропове́днице безбоя́зненная, му́ченице ма́ти на́ша Евдоки́е, непреста́нною моли́твою, бде́нием и смире́нием благода́ть Свята́го Ду́ха стяжа́ла еси́ и души́ мно́гия ко Христу́ привела́ еси́, до́блестно страда́ния лю́тая прия́ла еси́, моли́ Ми́лостиваго Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.