...
Мучениця Фомаїда Александрійська (Єгипетська) p1e6ovdqkn1d4q1cpr225g9nlke4
Житія святих,  Квітень

Мучениця Фомаїда Александрійська (Єгипетська)

Місяця квітня на 13-й день

Свята мучениця Фомаїда народилася в місті Олександрії в християнській родині. З дитинства вона була вихована в благочесті й любила читати Святе Письмо.

У 15 років юну отроковицю видали заміж за рибалку, теж християнина. Молоде подружжя жило в сім’ї батьків чоловіка, де святу Фомаїду любили за лагідність, незлобивість, доброту і цнотливість.

Свекор святої Фомаїди, за наущенням диявола, полонився її красою. Коли його син пішов уночі на риболовлю, він став схиляти невістку до гріха. Даремно свята Фомаїда вмовляла збожеволілого старого, нагадуючи йому про Страшний Суд і про покарання за гріх. Розлючений твердістю святої Фомаїди, він у божевіллі схопив меч і став погрожувати їй смертю. Але свята Фомаїда твердо відповіла: “Якщо ти навіть розсічеш мене надвоє, я не відступлю від заповіді Господньої”. Засліплений пристрастю свекор змахнув мечем і розсік святу Фомаїду. Свята прийняла мученицьку кончину за свою цнотливість і вірність заповіді Божій 476 року.

Вбивцю спіткала Божа кара. Він миттєво осліп і не міг знайти двері, щоб утекти. Вранці прийшли друзі чоловіка святої. Вони відчинили двері й побачили тіло святої Фомаїди та закривавленого сліпого старого. Вбивця сам зізнався у своєму злочині і просив засудити його на смертну кару.

У той час в Олександрію прийшов з пустельного скиту преподобний Даниїл. Він велів ченцям ближнього Октодекадського монастиря принести тіло мучениці й поховати в монастирській усипальниці. Деякі з ченців дивувалися, як можна ховати жінку разом із ченцями. Преподобний Даниїл сказав: “Ця отроковиця – мені і вам мати. Вона померла за чистоту”.

Після урочистого поховання преподобний Даниїл повернувся у свій скит. Незабаром один із молодих ченців став скаржитися йому, що його мучать плотські пристрасті. Преподобний Даниїл велів йому піти і помолитися біля гробниці святої мучениці Фомаїди. Чернець виконав веління старця. Під час молитви біля гробниці він заснув тонким сном. Тоді йому з’явилася свята Фомаїда і сказала: “Отче, прийми благословення і йди з миром”.

Прокинувшись, чернець відчув радість і мир у своїй душі. Після цього плотська пристрасть більше не бентежила його. Авва Даниїл пояснив йому: “Благословення – дар мучениці цнотливості: таке дерзновення мають перед Богом подвижники чистоти”.

У наступні часи багато хто знаходив біля гробниці святої Фомаїди звільнення від пристрастей і духовну радість. Мощі святої мучениці Фомаїди було перенесено до Константинополя в один із жіночих монастирів. У 1420 році їх бачив російський паломник ієродиякон Зосима.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Молитва мученице Фомаиде Александрийской (Египетской)

О, всехва́льная му́ченице Фомаи́до! За чистоту́ супру́жества да́же до кро́ве подвиза́вшися и целому́дрия ра́ди ду́шу свою́ положи́вши, досто́йна пред Го́сподем обрела́ся еси́, во е́же в ли́це преподо́бных дев почте́нней тебе́ бы́ти. Услы́ши нас моля́щихся тебе́: и я́коже дре́вле бори́мии от пло́ти цели́тельницу тя име́яху, по дарова́нней тебе́ от Бо́га благода́ти, си́це и ны́не прибега́ющим ко предста́тельству твоему́ пода́ждь отра́ду и свобожде́ние от плотски́я бра́ни, и целому́дренное житие́ и незазо́рное в супру́жестве и де́встве пребыва́ние твои́ми богоприя́тными моли́твами всем исхода́тайствовати потщи́ся, я́ко да телеса́ на́ша храм живу́щаго в нас Свята́го Ду́ха бу́дут. О, преизбра́нная в жена́х и ве́рная рабо́ Христо́ва! Помози́ нам, да не поги́бнем со страстьми́ и похотьми́ на́шими, но да упра́вимся умо́м на́шим и укрепи́мся се́рдцем на́шим во вся́ком благоче́стии и чистоте́, сла́вяще твою́ по́мощь и предста́тельство, благода́ть же и ми́лость Триеди́наго Бо́га, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку