...
Житія святих,  Січень

Мучениця Агнія (Анна) Римська, діва

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 21-й день / липня на 5-й день

Мучениця Агнія (Анна) народилася в Римі від благочестивих батьків і була вихована в християнській вірі. У 13 років вона відмовила в заміжжі синові начальника області і, коли вона не принесла жертву богині Весті, її голою відправили в непристойний будинок. Але з Божого веління в неї виросло таке довге волосся на голові, що вкрило все її тіло, наче одяг, а в домі зустрів її Ангел Божий і вкрив таким блискучим сяйвом, що від цього блиску нечестиві юнаки не могли дивитися на неї. Коли св. Агнія почала молитися, то побачила перед собою білий одяг, витканий Ангельськими руками. Юнак, винуватець зла, увійшов до Агнії і хотів вчинити над нею насильство, але впав бездиханним, відданий Ангелом Божим сатані. На прохання батька юнака свята діва воскресила своєю молитвою померлого, який став прославляти Бога. І від цього 160 осіб увірували в Христа, охрестилися, а за деякий час язичники відтяли голови їм та воскрешеному юнакові.

Тоді св. мучениця Агнія була піддана жорстоким мукам, після яких їй встромили в гортань меч, від чого вона і віддала свій дух Господу.

Молячись біля гробу св. Агнії, від рук язичників постраждала ровесниця її Емерентіана, яку поховали поблизу св. Агнії. Через багато років дочка Костянтина Великого Констанція зцілилася від тяжкої хвороби на гробі св. Агнії, влаштувавши на знак подяки на місці поховання її церкву в ім’я св. мучениці, а потім і дівочий монастир.