Житія святих,  Липень,  Січень

Мучениця Агнія (Анна) Римська, діва

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 21-й день / липня на 5-й день

Мучениця Агнія (Анна) народилася в Римі від благочестивих батьків і була вихована в християнській вірі. У тринадцять років вона відмовила в заміжжі синові начальника області, і після того, як вона не принесла жертву богині Весті, її голою відправили до будинку розпусти.

Однак з Божого веління у неї виросло таке довге волосся на голові, що вкрило все її тіло, наче одяг, а в домі зустрів її ангел Божий і вкрив таким блискучим сяйвом, що від цього блиску нечестиві юнаки не могли дивитися на неї. Коли свята Агнія почала молитися, то побачила перед собою білий одяг, витканий ангельськими руками.

Юнак, винуватець зла, наблизився до Агнії і хотів вчинити над нею насильство, але впав бездиханним, відданий Ангелом Божим сатані. На прохання батька юнака свята діва воскресила своєю молитвою померлого, який став прославляти Бога. І від цього сто шістдесят осіб увірували в Христа й охрестилися, а за деякий час язичники відсікли голови їм і воскрешеному юнакові.

Тоді свята мучениця Агнія була піддана жорстоким мукам, після яких їй встромили в гортань меч, від чого вона і віддала свій дух Господу.

Молячись біля гробу святої Агнії, від рук язичників постраждала її ровесниця Емерентіана. Вона була похована поблизу святої Агнії.

Через багато років дочка Константина Великого Констанція зцілилася від тяжкої хвороби на гробі святої Агнії і на знак подяки влаштувала на місці поховання її церкву в ім’я мучениці, а потім і дівочий монастир.