Житія святих,  Січень

Мученики Вікторин, Віктор, Никифор, Клавдій, Діодор, Серафіон (Серапіон) і Папій, учні святого Кодрата

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 31-й день / березня на 10-й день

Під час гоніння на християн (у III столітті) одна благочестива жінка, на ім’я Руфіна, втекла із Коринфа в гори, рятуючись від переслідувань. Там вона народила сина Кодрата і незабаром після пологів померла. Промислом Божим немовля залишилося жити і було вигодувано чудесним чином: на нього опускалася хмара, яка живила його солодкою росою. Дитинство і юнацькі роки святого Кодрата пройшли в пустелі. Будучи вже дорослим, він одного разу зустрів християн, котрі просвітили його світлом істинної віри. Кодрат навчився грамоти, а пізніше вивчив лікарське мистецтво і досяг у ньому великих успіхів. Але найбільше Кодрат любив пустельну безмовність і більшу частину часу проводив у горах, вдаючись до молитви та богомислення. Минуло багато років. У пустелю до святого часто приходили його друзі та послідовники, щоб послухати його настанови. Серед них були Кіпріан, Діонісій, Анект, Павло, Крискент і багато інших.

За наказом гонителя християн нечестивого Декія (249-251) до Коринфа прибув воєначальник Ясон. Святого Кодрата схопили разом зі своїми друзями і кинули в темницю. На допитах Ясон найчастіше звертався до Кодрата як старшого за віком. Святий мужньо захищав свою віру в Христа Спасителя. Тоді його почали катувати. Святий Кодрат, незважаючи на нелюдські страждання, знаходив у собі сили підтримувати інших, переконуючи їх не боятися і твердо стояти за віру. Не добившись ні від кого зречення, Ясон наказав кинути мучеників на поталу звірам. Звірі ж не чіпали їх. Святих прив’язали за ноги до колісниць і волочили містом, багато хто з натовпу кидав у них каміння. Нарешті мучеників присудили до усічення мечем. На місці страти святі попросили собі трохи часу для молитви, а потім один за одним стали підходити до ката, схиляючи голову перед занесеним мечем.

Решта учнів святого Кодрата також постраждали за Христа: Діонісій (інший) був заколотий ножем; Вікторин, Віктор і Никифор були живцем роздроблені у величезній кам’яній ступі; Клавдію відрубали руки і ноги; Діодор сам кинувся в приготоване для нього багаття; Серафіон був обезголовлений; Папія і Леоніда втопили в морі. Наслідуючи чоловіків, на муки за Христа добровільно пішли і багато святих жінок.

 

Знайшли помилку