Мученики Каллістрат і дружина його: Гімнасій та інші p1au7aq08nbct14a719lf2ud1gsp3
Житія святих,  Вересень

Мученики Каллістрат і дружина його: Гімнасій та інші

Місяця вересня на 27-й день

Святий Каллістрат родом із Карфагена. Дід святого Каллістрата Неоскор служив за часів імператора Тиверія в Палестині, під керівництвом прокуратора Іудеї Понтія Пилата, і був свідком Хресних страждань Господа нашого Іісуса Христа, Його мученицької смерті та преславного Воскресіння. Батько святого був християнином, він виховав сина у вірі та благочесті. Як і його батько, святий Каллістрат став воїном і вирізнявся серед соратників-язичників доброю поведінкою та лагідною вдачею. Ночами, коли всі спали, він зазвичай вставав на молитву. Одного разу воїн, який спав біля нього, почув, що святий Каллістрат закликає Ім’я Господа Ісуса Христа, і доніс про це воєначальнику. Той покликав Каллістрата, допитав його і хотів змусити принести жертву ідолам, на що святий відповів твердою і рішучою відмовою. Тоді воєначальник наказав бити святого, а потім, пораненого, волочити по гострому камінню. Побої та тортури не зломили твердої волі й мужнього терпіння страждальця. Мучитель велів зашити святого в шкіряний мішок і втопити в морі. Однак мішок Промислом Божим натрапив на гострий камінь і розірвався, а святий Каллістрат, підтриманий дельфінами, вийшов на сушу неушкодженим. Побачивши таке диво, 49 воїнів увірували в Христа. Тоді воєначальник кинув святого Каллістрата разом з тими воїнами в темницю. Усіх їх було піддано перед тим нелюдському побиттю. В ув’язненні святий Каллістрат продовжував проповідувати воїнам Слово Боже і зміцнював їхній дух до мученицького подвигу. Покликані знову до воєначальника, страждальці твердо сповідували віру в Христа, після чого їм зв’язали руки і ноги і кинули в ставок. Але узи, що зв’язували їх, розпалися. Зі світлими обличчями стояли святі мученики у воді, радіючи своєму Хрещенню, яке супроводжувалося мученицьким подвигом. Над їхніми головами було видно прекрасний світлий вінець, і всі почули голос: “Будь мужнім, Каллістрате, зі стадом твоїм, і йди заспокоїтися у вічних оселях”. Одночасно з цим знаменням земля здригнулася, і ідол, що стояв неподалік, впав і розбився. Бачачи все, що відбувалося, 135 інших воїнів також увірували в Господа Ісуса Христа. Воєначальник, боячись збурення у війську, судити їх не став, а святого Каллістрата з дружиною знову помістив у в’язницю, де вони палко молилися і дякували Творцеві, який дав їм силу переносити страждання. Вночі за наказом воєначальника мучеників порубали мечами на частини. Святі останки їхні поховали 135 воїнів, які залишилися живими, а згодом на місці їхнього страждання, як і передбачав святий мученик Каллістрат, було споруджено церкву.

Тропарь мученикам Каллистрату и дружине его, глас 4

Му́ченицы Твои́, Го́споди,/ во страда́ниих свои́х венцы́ прия́ша нетле́нныя от Тебе́, Бо́га на́шего:/ иму́ще бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́ша,/ сокруши́ша и де́монов немощны́я де́рзости./ Тех моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак мученикам Каллистрату и дружине его, глас 4

Всяк труд днесь Це́рковь ны́не соверша́ющи, святи́и,/ восхваля́ет та́инственно,/ я́ко за ню страда́льчествовавшия,/ му́ченицы боже́ственнии,// добропобе́днии, всему́дрии.

Ин кондак мученикам Каллистрату и дружине его, глас 4

Многообра́зныя ра́ны претерпе́вше/ и венцы́ от Бо́га я́ве прии́мше,/ о нас моли́теся, блаже́ннии, Христу́,/ па́мять всепра́зднственную ва́шу соверша́ющих,/ велича́йший Каллистра́те со страда́вшими с тобо́ю,/ е́же умири́ти па́ству и лю́ди:// Той бо есть ве́рных утвержде́ние.

Тропaрь, глaсъ д7:

М§ницы твои2, гDи, во страдaніихъ свои1хъ вэнцы2 пріsша нетлBнныz t тебє2 бGа нaшегw: и3мyще бо крёпость твою2, мучи1телей низложи1ша, сокруши1ша и3 дeмwнwвъ немощны6z дeрзwсти: тёхъ мл7твами сп7си2 дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:

Всsкъ трyдъ днeсь цRковь нhнэ совершaющи с™jи, восхвалsетъ тaинственнw, ћкw за ню2 страдaльчествовавшыz м§ницы бжcтвенніи, добропобёдніи всемyдріи.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Вознесhйсz на кrтъ:

Многоoбр†зныz р†ны претерпёвше, и3 вэнцы2 t бGа ћвэ пріи1мше, њ нaсъ моли1тесz, бл7жeнніи, хrтY, пaмzть всепрaзднственную вaшу совершaющихъ, величaйшій каллістрaте со страдaвшими съ тоб0ю, є4же ўмири1ти пaству, и3 лю1ди: т0й бо є4сть вёрныхъ ўтверждeніе.