...
Березень,  Житія святих

Мученики Філит та жінка його Лідія, Македон, Феопретій, Кронід та Амфілохій

Місяця березня на 23-й день.

Ці святі мученики постраждали за царювання імператора Адріана. З них святий Філіт синклітик, його дружина Лідія та сини їх Македон і Феопрепій були християнами і завжди перебували у служінні істинному Богу. Тому вони були схоплені та приведені до Адріана. На допиті імператор не в силах був протистояти мудрим відповідям святих мучеників і відправив їх для суду до Іллірії до воєначальника Амфілохія. Останній негайно наказав повісити всіх їх на дерево і ножами стругати їхні тіла, а потім вони були ув’язнені разом з коментарем Кронідом, який також вірував у Христа. Вночі, коли святі мученики молилися і співали священні піснеспіви, явився їм ангел і зміцнював їх на майбутній подвиг. Наступного ранку святі знову привели до мука, і він сказав їм:

– Вам чекає безліч мук і тортур!

Після цього він наказав закип’ятити в мідному казані олію разом із сіркою і кинути туди святих мучеників. Але коли вони були кинуті, казан відразу ж охолонув. Вражений таким дивом, Амфілохій сам увірував у Христа і, наважившись увійти до казана, сказав:

– Господи, Ісусе Христе, допоможи мені.

Тоді почувся голос, що сказав йому:

– Молитва твоя почута, увійди сюди.

Дізнавшись про все це, Адріан, дихаючи гнівом і погрозами, прибув із Риму до Іллірії і наказав нагрівати наповнений олією котел протягом семи днів і потім кинути туди всіх святих мучеників. Але коли святих кинули в казан, вони залишилися цілими та неушкодженими. Після цього посоромлений імператор повернувся до Риму, а святі мученики стали молитися і дякувати Богові і серед молитов зрадили душі свої Господу, прийнявши від Нього мученицькі вінці.

 

Римський імператор Адріан царював з 117 по 138 р. Він був гонителем християн, але, в силу виданого ним едикту, останніх покарані лише за формальними доносами і після судочинства над ними.
Синклітик – один із важливих царських радників та сановників, що входив до складу синкліту, тобто царської ради.
Іллірія була розташована по східному узбережжю Адріатичного моря. На північному заході вона обмежувалася річкою Савою, а на південному сході Дравою. Тепер тут знаходяться Далмація та Боснія з Герцеговиною, а також невелика частина Албанії.
Коментарій – начальник над в’язницями та діловод при судових процесах, який провадив попередні розслідування над обвинуваченими, особливо над християнськими мучениками.

Знайшли помилку