Мученики Дада, Максим і Квінтиліан Доростольські, Озовійські 789
Житія святих,  Квітень

Мученики Дада, Максим і Квінтиліан Доростольські, Озовійські

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 28-й день

Святі мученики Дада, Максим і Квінтиліан постраждали за часів імператора Діоклетіана (284–305), коли вийшов наказ приносити на урочистих святах жертви язичницьким богам, а християн піддавати смерті.

Намісники імператора Тарквиній і Гавиній у місті Доростолі влаштували пишне свято, на якому були присутні жителі не тільки міста, а й навколишніх сіл.

Коли свято закінчилося, хтось доніс, що троє братів — Дада, Максим і Квінтиліан — не підкорилися наказу імператора і пішли до себе в село Озовію. За ними були послані воїни, які застали святих братів за молитвою і відвели їх на суд.

Правителі допитали братів, які сповідали себе християнами. Тоді Тарквиній запропонував святому Максиму стати жерцем бога Зевса. Але той назвав Зевса скверним перелюбником і знову сповідав Істинного Бога.

Тарквиній намагався вмовити святих Даду і Квінтиліана. Вони сказали, що їхній брат Максим добре знає Святе Письмо, і вони в усьому згодні з ним. Мучеників відправили до вʼязниці, але і там вони думали тільки про спасіння своїх душ. Опівночі, коли святі заснули, їм явився диявол, який ополчився на них зі зброєю. Але коли мученики прокинулися, вони побачили Ангела, який сказав: «Не бійтеся. Бог, ваша надія, прийме вас до Себе. Він недалеко від вас і допоможе вам».

На ранок Тарквиній сказав братам, що боги оголосили йому уві сні свою волю: віддати їх смерті, якщо вони не принесуть жертви. Мученики відповіли, що їм Господь наказав зазнати мук за Його святе імʼя.

Кілька днів тортури і допити тривали безперервно з ранку до вечора. Зрештою мученикам винесли смертний вирок, після чого їх відвели під вартою до їхнього села і там усікли мечем († 286).

Знайшли помилку