...
Мученик Василій Анкірський, Кесарійський ref
Житія святих,  Січень

Мученик Василій Анкірський, Кесарійський

Місяця січня на 1-й день

Святий мученик Василій належав до знатних громадян міста Анкіри Галатійської (нині – Анкара, Туреччина). Постраждав за часів імператора Юліана Відступника. За сповідання християнської віри його привели на суд до проконсула Сатурніна і піддали тортурам: підвісивши на дереві, кати стругали тіло мученика залізними знаряддями. Потім Василія відправили до Константинополя, де він також зазнав мук: тіло його витягали доти, доки не вивихнули кістки, вирізали ремені з його шкіри, кололи розпеченими спицями, але святий переносив усе, з допомогою Божою залишаючись неушкодженим після всіх мук. Тоді його кинули в розпечену піч, але й у вогні Василій залишився живим і неушкодженим.

Із Константинополя мученика в кайданах відправили до Кесарії Каппадокійської, де віддали тваринам в амфітеатрі, і врешті-решт його понівечила гієна (або левиця) під час молитви. Сталося це близько 362 року.

Мощі святого були зібрані родичами і поховані. Пізніше на місці гробниці Василія був побудований храм, освячений на його честь.