Житія святих,  Вересень

Мученик Сергій Ведерніков

Місяця вересня на 18-й день

У 1937 році разом зі священнослужителями заарештовували членів церковних двадцяток і старост. Одним із багатьох, хто прийняв мученицьку кончину в 1937 році, був староста храму Сергій Ведерніков.
Мученик Сергій (Сергій Миколайович Ведерніков) народився 1875 року в селі Погоріле Погорілого Погорільського повіту Тверської губернії (нині Зубцовський район Тверської області) в бідній селянській родині. Наполегливою працею і допомогою Божою він піднявся з нужди; 1907 року завів у селі мануфактурну крамницю, яку тримав до 1916 року. Після її закриття мав у селі чайну і займався сільським господарством, користуючись найсучаснішим на той час сільськогосподарським інвентарем. Був аж до свого арешту 1928 року головою церковної ради.
У 1928 році внаслідок кампанії із закриття храмів Сергій Миколайович був заарештований і засуджений до шести місяців ув’язнення у виправно-трудовий табір. У 1930 році, після конфіскації всього майна, він був висланий на Урал.
Людина самотня – ні сім’ї, ні дітей у нього не було, він міг цілковито служити Богові й Церкві, і, коли він повернувся до рідного села, віряни одностайно обрали його старостою храму. Це обрання й активна діяльність на благо Церкви і послужили причиною нового арешту. Одразу ж після початку гонінь, 1937 року, Сергія Миколайовича заарештували і 28 липня ув’язнили в Зубцовській в’язниці. Наступного дня слідчий допитав його.
– Обвинувачений Ведерніков, як ви потрапили в церковні старости погорільської церкви?
– Мене обрали віряни 28 лютого 1937 року.
– Обвинувачений Ведерніков, слідство має у своєму розпорядженні матеріали за обвинуваченням вас у контрреволюційній пропаганді. Визнаєте себе винним чи ні?
– Винним себе в цьому не визнаю.
– Обвинувачений Ведерніков, у червні 1937 року в сторожці погорільської церкви ви в присутності вірян говорили, що матеріальне становище населення погане, немає хліба, купити нічого, раніше всього було багато, товар давали в кредит, а тепер ніхто копійки не дає. Весь хліб вивезли в Іспанію, а самим їсти нічого. Говорили це чи ні?
– Цієї розмови я не пам’ятаю і не говорив.
На цьому слідство було закінчено, його визнали винним у тому, що він був старостою храму. 27 вересня Трійка НКВС засудила Сергія Миколайовича Ведерникова до розстрілу. Він був розстріляний 1 жовтня 1937 року.
Зарахований до лику святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.

Знайшли помилку