...
Мученик Сергій Архангельський, псаломщик cthusq fhfyutkcmrbq
Житія святих,  Квітень

Мученик Сергій Архангельський, псаломщик

День пам'яті (н. ст.)

У неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця квітня на 24-й день

Мученик Сергій народився 4 вересня 1898 року в селищі Погост Десята П’ятниця Богородського повіту Московської губернії в сім’ї священника Василія Архангельського. У 1910 році Сергій закінчив сільську школу, а в 1915 році закінчив Перервинське духовне училище. У 1916 році він вступив до Московської духовної семінарії, але закінчити її вже не встиг, тому що сталася безбожна революція і всі духовні навчальні заклади були більшовиками закриті. У 1919 році Сергій був призваний до Червоної армії і служив у ній, виконуючи обов’язки експедитора. У 1922 році він вступив псаломщиком до соборної церкви в місті Вереї, де, за свідченням благочинного, «поводився відмінно, до богослужіння і відправлення треб ставився справно».

Згодом він служив псаломщиком у Покровському храмі в селі Купелиці Верейського повіту, де настоятелем був його родич, священник Ілля Зачатейський, а потім у храмах Павло-Посадського району.

У 1937 році був заарештований псаломщик храму Різдва Богородиці в селі Саурово-Уползи Павлово-Посадського району, і Сергій Васильович став служити на його місці, але за два місяці, 27 листопада 1937 року, заарештували і його. Сергія Васильовича помістили до в’язниці в місті Ногінську.

— Ви були позбавлені права голосу? — запитав його слідчий.

— Так, був позбавлений. З 1922 року до дня опублікування конституції.

— Хто ще був позбавлений виборчих прав із ваших родичів?

— Батько, Василій Дмитрович Архангельський, як священник. Двоюрідна сестра Марія Аркадіївна Зачатейська, яка живе в селі Купелиці Верейського району Московської області, як дружина священника.

— Дайте свідчення, хто із ваших родичів був репресований органами НКВС.

— Чоловік двоюрідної сестри Ілля Олександрович Зачатейський.

— Слідство має у своєму розпорядженні матеріал про те, що ви систематично ведете антирадянську агітацію, спрямовану проти заходів, які проводяться партією і урядом. Слідство вимагає від вас правдивих свідчень. У чому виражалася ваша антирадянська діяльність?

— Ніякою антирадянською агітацією я не займався і з цього питання показати нічого не можу.

— Слідству відомо, що ви вели агітацію за крах радянської влади, говорили, що скоро прийдуть Денікін, Колчак, зметуть радянську владу, і ми тоді повісимо всіх комуністів. Визнаєте себе винним у цьому?

— В агітації за крах радянської влади і повішення комуністів винним себе не визнаю. Цього я ні з ким ніколи не говорив.

— Слідству відомо, що ви говорили, що радянська влада задушила податками: ви не маєте ні худоби, ні землі — а податки давай плати. Визнаєте себе в цьому винним?

— Між мною, Нікольським, Соколовим і Померанцевим справді була розмова про те, що я не маю худоби, хати і нічого, а мене чомусь зобов’язали м’ясопостачанням. Також серед нас була розмова, що зараз арештовують священнослужителів. Іншого ми нічого не говорили.

— Ви продовжуєте заперечувати, не хочете давати свідчення, хочете приховати від слідства свою контрреволюційну діяльність. Ще раз вимагаємо від вас відвертих свідчень.

— Жодною контрреволюційною діяльністю я не займався і залишаюся при раніше даних мною свідченнях.

— Що ви говорили відносно арешту священнослужителів?

— Щодо арешту священнослужителів у нас була розмова зі священником Соколовим і дияконом Нікольським про те, що до нас приходять часто з інших парафій люди, щоб охрестити дитину, які кажуть, що у них заарештували священника, але за що заарештували, і своїх думок із цього питання ніхто не висловлював.

На цьому допити були закінчені, а 29 листопада і все слідство було завершено. 3 грудня 1937 року трійка НКВС засудила псаломщика до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Псаломщик Сергій Архангельський помер в ув’язненні 7 травня 1938 року і був похований у невідомій могилі.