Мученик Сергій Архангельський, псаломщик cthusq fhfyutkcmrbq
Житія святих,  Квітень

Мученик Сергій Архангельський, псаломщик

Місяця квітня на 24-й день.

Мученик Сергій народився 4 вересня 1898 року в селищі Погост Десята П’ятниця Богородського повіту Московської губернії в сім’ї священика Василя Архангельського. У 1910 році Сергій закінчив сільську школу, а в 1915 році – Перервинське духовне училище. У 1916 році він вступив до Московської Духовної семінарії, але закінчити її вже не встиг, тому що сталася безбожна революція і всі духовні навчальні заклади були більшовиками закриті. У 1919 році Сергій був призваний до Червоної армії і служив у ній, виконуючи обов’язки експедитора. У 1922 році він вступив псаломщиком до соборної церкви в місті Вереї, де, за свідченням благочинного, “поводився відмінно, до богослужіння і требовиправлень ставився справно”.
Згодом він служив псаломщиком у Покровському храмі в селі Купелиці Верейського повіту, де настоятелем був його родич, священик Ілля Зачатейський[2], а потім у храмах Павло-Посадського району.
У 1937 році заарештували псаломщика храму Різдва Богородиці в селі Саурово-Уползи Павлово-Посадського району, і Сергій Васильович надійшов служити на його місце, але за два місяці – 27 листопада 1937 року – і його заарештували й помістили до в’язниці в місті Ногінську.
– Ви позбавлялися права голосу? – запитав його слідчий.
– Так, позбавлявся. З 1922 року до дня опублікування конституції.
– Хто ще позбавлявся виборчих прав із ваших родичів?
– Батько, Василь Дмитрович Архангельський, як священик. Двоюрідна сестра Марія Аркадіївна Зачатейська, яка живе в селі Купелиці Верейського району Московської області, як дружина священика.
– Дайте свідчення, хто з ваших родичів був репресований органами НКВС.
– Чоловік двоюрідної сестри Ілля Олександрович Зачатейський.
– Слідство має у своєму розпорядженні матеріал про те, що ви систематично ведете антирадянську агітацію, спрямовану проти заходів, що проводяться партією і урядом. Слідство вимагає від вас правдивих свідчень. У чому виражалася ваша антирадянська діяльність?
– Ніякою антирадянською агітацією я не займався і з цього питання показати нічого не можу.
– Слідству відомо, що ви вели агітацію за крах радянської влади, говорили, що скоро прийдуть Денікін, Колчак, зметуть радянську владу, і ми тоді повісимо всіх комуністів. Визнаєте себе винним у цьому?
– В агітації за крах радянської влади і повішення комуністів винним себе не визнаю. Цього я ні з ким ніколи не говорив.
– Слідству відомо, що ви говорили, що радянська влада задушила податками: ви не маєте ні худоби, ні землі – а податки давай плати. Визнаєте себе в цьому винним?
– Між мною, Нікольським, Соколовим і Померанцевим справді була розмова про те, що я не маю худоби, хати і нічого, а мене чомусь зобов’язали м’ясопостачанням. Також серед нас була розмова, що зараз арештовують священнослужителів. Іншого ми нічого не говорили.

– Ви продовжуєте заперечувати, не хочете давати свідчення, хочете приховати від слідства свою контрреволюційну діяльність. Ще раз вимагаємо від вас відвертих свідчень.
– Жодною контрреволюційною діяльністю я не займався і залишаюся при раніше даних мною свідченнях.
– Що ви говорили щодо арешту священнослужителів?
– Щодо арешту священнослужителів у нас була розмова зі священиком Соколовим і дияконом Микольським про те, що до нас приходять часто з інших парафій люди, щоб охрестити дитину, які кажуть, що в них заарештували священика, але за що заарештували, і своїх думок із цього питання ніхто не висловлював.
На цьому допити були закінчені, а 29 листопада і все слідство було завершено. 3 грудня 1937 року трійка НКВС засудила псаломщика до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Псаломщик Сергій Архангельський помер в ув’язненні 7 травня 1938 року і був похований у невідомій могилі.