Мученик Павло Єлькін p1e0qfr3ns13hdjcl169u1csrsg93
Житія святих,  Вересень

Мученик Павло Єлькін

Місяця вересня на 2-й день

Святий мученик Павло Миколайович Єлькін народився 23 червня 1876 року в селі Шошка. Сім’я Єлькіних була численною, тому хлопчика до себе на виховання взяв дід, який проживав в Усть-Сисольську.
Павло закінчив парафіяльну школу, здобув навички коваля і слюсаря. Деякий час жив у Петербурзі, повернувшись, працював на заводі.
З цього моменту почалося його політичне життя. З натхненням зустрічає звістку про революцію і повалення царського режиму, став одним з активних учасників встановлення Радянської влади в Комі краї. З 1918 року член ВКП(б). Але вже наприкінці 20-х відійшов від справ.
Жив Павло зі своєю сім’єю в містечку Кочпон, біля храму. У 30-ті роки в Сиктивкар життя прибило багатьох непересічних людей. Притулком був храм, де знаходили свій притулок і молилися архієреї, священнослужителі. Знайомство з ними перевернуло життя комуніста Єлькіна. Не останню роль зіграла і дружина, яка виконувала в один час обов’язки старости храму. Особисте знайомство і дружні стосунки з єпископом Германом також вплинули на віру колишнього комуніста. Павло був у тісних стосунках із владикою.
Його також як і єпископа Германа заарештували 24 лютого 1937 року. Проходив Павло за тією ж самою справою, що і єпископ Герман – про “Священну дружину”. На час утримання в Сиктивкарській в’язниці “страждав на ваду серця, розширення легень”. Засуджений Трійкою при УНКВС Комі АРСР за статтею 58.10 КК РРФСР і засуджений до вищої міри покарання. Вирок був приведений у виконання 15 вересня 1937 року.
12 березня 2002 року рішенням Священного Синоду було ухвалено рішення про зарахування до лику святих Павла Єлькіна.