Житія святих,  Вересень

Мученик Матфей Соловйов

Місяця вересня на 30-й день

Мученик Матфей народився 10 жовтня 1868 року в селі Сеніно Талдомського повіту Тверської губернії в сім’ї селянина Юхима Соловйова.
З 1889 по 1893 рік він служив у місті Кронштадті в 148-му полку як молодший унтерофіцер. З 1894 по 1902 рік Матфей Юхимович служив у Семенівській і Озерській волостях у поліції.
Після революції Матфей Соловйов оселився в селі Сенине і зайнявся сільським господарством. У 1929 році його обрали головою церковної ради Благовіщенської церкви села Георгіє-Хотча Талдомського району, а також він виконував послух псаломщика в тій самій церкві.
На пропозиції безбожників відмовитися від служби в храмі і вступити в колгосп він відповідав категоричною відмовою. Влада у храму відібрала церковну сторожку, яку переробили на пекарню. Матфей Юхимович їздив до Москви клопотати про скасування цього рішення. “Проїздив дарма, – сказав він у відповідь одному з тих, хто запитував про результати цієї поїздки, – куди не прийдеш, ніде користі не доб’єшся, на нас і уваги не звертають, усі керівники зайняті; справами зайнялися”.
Влітку 1937 року безбожна влада почала найнещадніші гоніння на Руську Православну Церкву. Усюди йшли арешти духовенства і вірян, безбожники поставили собі за мету знищити Церкву Христову.
10 вересня 1937 року Талдомське районне відділення НКВС заарештувало псаломщика Матвія Соловйова, і його помістили в камеру попереднього ув’язнення в місті Талдомі. Наступного дня відбувся допит. Слідчий, детально розпитавши про життя і про службу в поліції, став звинувачувати Матвія Юхимовича в антирадянських висловлюваннях, які полягали в критиці колгоспного життя, і антирадянській діяльності, яку він нібито проводив серед селян. Усі ці неправдиві звинувачення Матвій Юхимович категорично відкинув.
– З ким ви за останній час підтримуєте близькі зв’язки по селу? – поцікавився слідчий.
– …Мав близькі стосунки зі священиком Олександром Невським, із ним я разом служив в одній церкві, часто заходив до нього на квартиру в церковних справах.
– Які розмови ви вели з ним на політичні теми?
– На політичні теми у мене з ним розмов не було.
16 вересня слідство було закінчено. З Талдома Матвія Юхимовича перевели в Таганську в’язницю міста Москви.
10 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила псаломщика Матвія до розстрілу.
Голова церковної ради псаломщик Матвій Соловйов був розстріляний 13 жовтня 1937 року на полігоні Бутове під Москвою і похований у невідомій спільній могилі.