Мученик Луарсаб II, цар Карталінський p1eca725n9197h1vnoko312rh1hv93

Мученик Луарсаб II, цар Карталінський

Святий мученик благовірний цар Грузинський Луарсаб II народився 1587 року. Він був сином Георгія Х (1600-1603), отруєного перським шахом Аббасом I (1584-1628). Після смерті батька Луарсаб залишився з двома сестрами, Хорешан і Оленою. Він був ще юнаком, але вирізнявся розумом і благочестям і, незважаючи на юний вік, був вінчаний на царство Карталинське з ім’ям Луарсаба II. 1609 року Грузія зазнала навали турецького війська під проводом Делі-Мамад-хана. Молодий цар дав рішучий бій туркам під селищем Квенадкоці (між Горі і Сурами). Напередодні бою 14-тисячне грузинське ополчення провело всю ніч у невсипущих молитвах, а вранці, після Божественної літургії та прийняття всіма Святих Таїн, у героїчному бою грузинські воїни відвернули до втечі 60-тисячну армію противника.

Перський шах Аббас I, стривожений цією перемогою грузинів і охоплений заздрістю до Луарсаба II, всіляко шукав нагоди погубити його. Святий Луарсаб II змушений був, рятуючи Картлі (Центральна Грузія) від розорення, видати заміж за магометанина шаха Аббаса I свою сестру Олену на його вимогу. Але й це не зупинило шаха. Через деякий час він вторгся в Грузію з величезним військом. Через зраду кількох феодалів благовірний цар Луарсаб II і кахетинський цар Теймураз I змушені були наприкінці 1615 року піти в Імеретію (Західна Грузія) до царя Імеретинського Георгія III (1605-1639).

Шах Аббас I розорив Кахетію і, погрожуючи розоренням Картлі, вимагав Луарсаба II до себе, обіцяючи в разі його прибуття укласти мир. Благовірний цар Луарсаб II, намагаючись зберегти храми Картлі від спустошення, вирушив до шаха Аббаса зі словами: “Покладу всю надію свою на Христа, і хоч би яка доля очікувала на мене там, життя чи смерть, нехай буде благословенний Господь Бог!”

Шах Аббас I прийняв святого Луарсаба II миролюбно і, здавалося, готовий був виконати свої обіцянки. Після спільного полювання шах Аббас запросив його в Мазандаран, але за обідом Луарсаб II відмовився їсти рибу (оскільки йшов Великий піст), незважаючи на умовляння і вимоги шаха. Розгніваний шах став наполягати на тому, щоб грузинський цар прийняв магометанство, за що обіцяв з великими скарбами відпустити в Картлі, інакше погрожуючи болісною смертю. Благочестивий цар Луарсаб II, який з дитячих років дотримувався суворих постів і постійно творив молитви, без вагань відкинув домагання шаха. Тоді його зв’язали й ув’язнили в неприступну фортецю Гулаб-Кала поблизу Шираза. Єпископ Мровельський Миколай оповідає, що благовірний цар Луарсаб сім років перебував у в’язниці в кайданах, терпів жахливі утиски і часті побиття, його примушували прийняти магометанство. Але святий сповідник залишився вірним Святій Церкві Христовій і прийняв мученицьку смерть 1622 року на 35-му році свого життя. Разом із ним було закатовано двох його вірних служителів.

Тіла святих мучеників кинули вночі в темниці без поховання, але наступного дня християни поховали їх у спільній могилі.