Мученик Іоанн Воїн p1apac544tmse7vf1rq81fjp1fi83
Житія святих,  Липень

Мученик Іоанн Воїн

Місяця липня на 30-й день

Святий мученик Іоанн Воїн служив в імператорському війську Юліана Відступника (361-363). Поряд з іншими воїнами його посилали переслідувати і вбивати християн. Залишаючись зовні гонителем, святий Іоанн на ділі надавав гнаним християнам велику допомогу: тих, які були схоплені, звільняв, інших попереджав про небезпеку, яка їм загрожувала, сприяв їхній втечі. Святий Іоанн виявляв милосердя не тільки християнам, а й усім, хто бідує і потребує допомоги: відвідував хворих, втішав скорботних. Коли Юліан Відступник дізнався про дії святого, то ув’язнив його в темницю. У 363 році імператор був убитий на війні з персами. Святий Іоанн вийшов на свободу і присвятив своє життя служінню ближнім, жив у святості й чистоті. Помер він у глибокій старості.

Рік кончини його точно не відомий, місце поховання святого Іоанна Воїна поступово було забуто. Він з’явився одній благочестивій жінці і вказав місце свого спочинку. Воно стало відомим у цьому окрузі. Знайдені його мощі були покладені в церкві апостола Іоанна Богослова в Константинополі. Господь дарував святим мощам Іоанна Воїна благодатну силу зцілення. За молитвами святого Іоанна отримують розраду скривджені та скорботні. У Руській Церкві Іоанн Воїн свято шанується як великий помічник у скорботах і в різних життєвих обставинах.

Тропарь мученику Иоанну Воину, глас 4

Всеблага́го Бо́га и Царя́/ благове́рный раб и во́ин яви́лся еси́, Иоа́нне чудоде́телю,/ постра́дав бо ра́ди ве́ры му́жески,/ блаже́нно же сконча́в тече́ние,/ зри́ши Всетворца́ Го́спода в Небесе́х светле́йше./ От Него́же прие́м дарова́ние чуде́с,/ стра́ждущим челове́ком во вся́ких напа́стех помога́еши,/ укрепля́еши во́ины в ра́тех,/ от враго́в плене́ния, ран же и внеза́пных смерте́й и от бед лю́тых изыма́еши./ Те́мже моли́ Влады́ку Христа́, приснопа́мятне,/ да во вся́ком обстоя́нии сотвори́т нам ми́лость,/ и не введе́т нас во искуше́ния,// но спасе́т ду́ши на́ша, я́ко Человеколю́бец.

Ин тропарь мученику Иоанну Воину, глас 8

Блаже́нство ева́нгельское возлюби́в, Богому́дре Иоа́нне,/ чистоту́ се́рдца де́вством почти́л еси́./ Те́мже суету́ ми́ра сего́ пренебре́г,/ устреми́лся еси́ зре́ти Бо́га,/ И́же тя просла́ви чудесы́ во врачева́нии разли́чне стра́ждущих./ Сего́ ра́ди мо́лим тя:/ проси́ нам у Христа́ Го́спода вся́ких скорбе́й избавле́ния// и получе́ния Ца́рства Небе́снаго.

Кондак мученику Иоанну Воину, глас 6

Благочести́ваго во́ина Христо́ва,/ победи́вшаго враги́ душе́вныя и теле́сныя богому́дренно,/ Иоа́нна му́ченика достодо́лжно пе́сньми восхва́лим,/ чудоде́йствуя бо, подае́т оби́льная исцеле́ния стра́ждущим лю́дем/ и мо́лится Го́споду Бо́гу// от вся́ких бед спасти́ правове́рныя.

Ин кондак мученику Иоанну Воину, глас 3

Вели́кая ско́рбным лю́дем ра́дость в беда́х обрета́ешися, чудотво́рче Иоа́нне,/ вся́кия бо стра́сти моля́щим тя врачу́еши,/ исполня́я их проше́ния./ Те́мже и ны́не моли́ Го́спода,// да спасе́т ны в ми́лости Свое́й.

Молитва мученику Иоанну Воину

О, му́чениче Христо́в, Иоа́нне во́ине! Хра́брый еси́ во бра́нех, и враго́м прогони́тель, и оби́димым засту́пник, всем правосла́вным христиа́ном. О вели́кий засту́пниче и уго́дниче Христо́в, Иоа́нне вои́нственниче! Поми́луй нас, гре́шных и недосто́иных, и заступи́ в беда́х и в ско́рбех, и в печа́лех и во вся́кой злой напа́сти, и от вся́каго зла́го и оби́дящаго челове́ка, тебе́ бо дана́ бысть такова́я благода́ть от Бо́га, е́же моли́тися за ны, гре́шныя, в беда́х и напа́стех зле стра́ждущия. Изба́ви у́бо нас от оби́дящих и ненави́дящих, бу́ди нам побо́рник кре́пок на вся ви́димыя и неви́димыя враги́ на́ша. О вели́кий побо́рниче, Иоа́нне во́ине! Не забу́ди нас, всегда́ моля́щихся тебе́, прося́щих по́мощи и неоску́дныя ми́лости твоея́, и сподо́би нас, гре́шных и недосто́йных, получи́ти от Бо́га неизрече́нная блага́я, я́же угото́ва лю́бящим Его́. Я́ко подоба́ет Ему́ вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Всебlгaгw бGа и3 цRS бlговёрный рaбъ и3 в0инъ kви1лсz є3си2, їwaнне чудодётелю: пострадaвъ бо рaди вёры мyжески, бlжeннw же скончaвъ течeніе, зри1ши всетворцA гDа въ нб7сёхъ свэтлёйше. t негHже пріeмъ даровaніе чудeсъ, стрaждущымъ человёкwмъ во всsкихъ напaстехъ помогaеши: ўкрэплsеши в0ины въ рaтехъ: t врагHвъ плэнeніz, рaнъ же и3 внезaпныхъ смертeй и3 t бёдъ лю1тыхъ и3з8имaеши. тёмже моли2 вLку хrтA, приснопaмzтне, да во всsкомъ њбсто‰ніи сотвори1тъ нaмъ млcть, и3 не введeтъ нaсъ во и3скушє1ніz, но сп7сeтъ дyшы нaшz, ћкw чlвэколю1бецъ.

И$нъ тропaрь, глaсъ и7:

Бlжeнство є3ђльское, бGомyдре їwaнне, чистотY сeрдца дёвствомъ почти1лъ є3си2. тёмже суетY мjра сегw2 пренебрeгъ, ўстреми1лсz є3си2 зрёти бGа, и4же тS прослaви чудесы2 во врачевaніи разли1чнэ стрaждущихъ, сегw2 рaди м0лимъ тS, проси2 нaмъ ў хrтA гDа всsкихъ скорбeй и3збавлeніz и3 получeніz цrтва нбcнагw.

Кондaкъ, глaсъ ѕ7:

Бlгочести1ваго в0ина хrт0ва, побэди1вшаго враги2 душє1вныz и3 тэлє1сныz бGомyдреннw, їwaнна м§ника достод0лжнw пёсньми восхвaлимъ: чудодёйствуz бо подаeтъ њби1льнаz и3сцэлє1ніz стрaждущымъ лю1демъ, и3м0литсz гDу бGу t всsкихъ бёдъ сп7сти2 правовBрныz.