...
Мученик Іоанн Сельманов p1ap7nfh9cgqqfd41e1vddge8g3
Житія святих,  Липень

Мученик Іоанн Сельманов

Місяця липня на 28-й день

Мученик Іоанн – Іван Ілліч Сельманов – народився 1900 року в селі Салазгор Спаського повіту Тамбовської губернії (нині Республіка Мордовія, Торбеївський район) у селянській родині. Батько Івана Ілліча деякий час займався торгівлею. Іван вивчився шевської майстерності і цим заробляв на хліб. У 1920 році його призвали до Червоної Армії. У цей час дружина його Ольга Євдокимівна чекала на першу дитину, донька Клавдія народилася 1921 року і батько побачив її, коли дівчинці йшов третій рік. Після закінчення громадянської війни Іван повернувся в рідне село, продовжував займатися своїм ремеслом. У 1920-ті рр. він був позбавлений виборчих прав через походження – з торговців.
Перший арешт відбувся 1931 року. Засуджений до 10 років позбавлення волі, Іван Ілліч був достроково звільнений через серйозну хворобу. Він повернувся в рідне село Салазгір і жив тут до 1937 року. У цей час селами ходили мандрівники й розповідали, що “цар Романов” залишився живий, “тільки до часу ховається”, що “скоро радянська влада впаде… країною керуватиме одна порядна людина, не така, як богохульники”.
Мандрівники обіцяли хороше життя і говорили: “Ось тоді-то православні знову піднесуться, згадають традиції, за якими жили багато століть їхні предки”. Івану Сельманову такі розмови були абсолютно до душі. Йому дуже хотілося, щоб церкви скоріше відкрили, він навіть вирішив не чекати обіцяного “сприятливого часу” і став ініціатором руху селян за відкриття місцевого храму. Відбувся арешт, у будинку Івана Ілліча провели обшук. В обвинуваченні йшлося: “був учасником релігійної контрреволюційної організації, вів контрреволюційну антирадянську антиколгоспну агітацію, висловлював терористичні наміри на адресу керівників партії та уряду”. На першому ж допиті Іван сказав, що не стане визнавати за собою того, у чому його звинувачують.
5 серпня 1937 року трійка при НКВС Мордовської АРСР засудила Івана Ілліча Сельманова до розстрілу. 10 серпня вирок був приведений у виконання. На ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви 2000 року мученика Іоанна Сельманова було зараховано до лику святих.