Мученик Іоанн Новий, Янінський p1dt44fq5h151mriupp0abbdn3
Житія святих,  Квітень

Мученик Іоанн Новий, Янінський

Місяця квітня на 18-й день

Святий Іоанн народився 1522 року в бідній християнській сім’ї в селі Теровон між Яніною та Артою. Після смерті батьків, він вирушив до Константинополя, який за п’ятдесят років до того був захоплений турками. Дорогою на деякий час зупинився в Трікалі, де місцеві турки з пристрастю розпитували про його приналежність до християнського сповідання. Письмових свідчень про причину цих подій не залишилося, але, цілком ймовірно, його запідозрили в тому, що колись він переходив в іслам. А за ісламськими законами Туреччини повернення до християнства після навернення в іслам каралося смертю.

Іоанн покинув Трікалу, оселився в Константинополі і став працювати кравцем. Полум’яна віра в Христа спонукала його просити у свого духівника благословення на мучеництво, але священик відмовлявся благословити його. Однак згодом, коли до Константинополя прибули мусульмани з Трікали та знову порушили питання про його віросповідання, юнак відчув, що так Господь відповідає на його жагу до мучеництва. Він твердо заперечував факт навернення в іслам у будь-який період свого життя. На Великдень 1546 року, зійшовши на мінарет, голосно заспівав великодній тропар: “Христос воскрес…” Голос його розносився вулицями міста. Його схопили, посадили до в’язниці і засудили. Того ж дня турецькі солдати розпалили величезне багаття і кинули в нього Іоанна. Господар сусіднього будинку, злякавшись, що вогонь може перекинутися на належні йому будівлі, зажадав загасити його. Солдати витягли мученика з вогню і розпалили трохи віддалік нове багаття. Іоанн був сильно обпалений, але ще живий. Він побіг і кинувся в друге багаття. Греки, які були свідками його мук, зі співчуття підкупили солдатів, щоб ті швидко відрубали йому мечем голову. Після всіх цих подій християни зібрали вугілля та обгорілі останки – чудотворні мощі мученика Іоанна – і поховали їх у Константинополі. Його глава покоїться зараз у Варлаамському монастирі Метеори. Невелика частинка його мощей є ще в монастирі Панагіа Елеуса, а в монастирі Філантропос зберігається ікона з його зображенням. Обидва ці монастирі розташовані на острові на озері Яніна.