...
Мученик Іоанн Казанський Mch. Ioann Kazanskyy
Житія святих,  Січень

Мученик Іоанн Казанський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 24-й день / жовтня на 4-й день — Собор Казанських святих

Святий мученик Іоанн Казанський був родом із Нижнього Новгорода. Він жив на початку XVI століття, коли Московська держава зазнавала частих набігів казанських татар. В один із таких набігів за царювання великого князя Василія IV Іоанновича (1505-1533) татарами було взято в полон богобоязливого юнака Іоанна. Його привели до Казані та віддали в рабство ханському родичу Алей-Шпуру. Незважаючи на тяжкість розлуки з рідними, святий Іоанн зі смиренням підкорився волі Божій і став покірно служити своєму панові. Водночас він старанно виконував усі заповіді християнської віри, яких його навчили благочестиві батьки з дитинства. Святий Іоанн суворо дотримувався постів, чесно працював, був лагідний і слухняний. Оскільки вдень він завжди був зайнятий роботою, то молитися йому доводилося тільки вночі. І святий старанно проводив більшу частину ночі в молитві. За таке суворе подвижницьке життя він нерідко терпів докори і глузування від господарів та слуг.

Коли Алей-Шпур разом із казанським муллою захотіли навернути святого Іоанна в магометанство, він оголосив, що сповідує Іісуса Христа істинним Богом, а вчення Магомета вважає помилкою. Ні ласки, ні погрози не похитнули його. Алей-Шпур наказав катувати праведника, але й муки не змусили святого Іоанна зректися Христа і прийняти лжевчення Магомета. Бачачи твердість святого і марність своїх тортур, Алей-Шпур наказав відсікти йому голову. Святому Іоанну зв’язали ременем руки і вивели за місто, де знаходився руський цвинтар. Там мучителі понівечили його тіло мечем, але удар, яким хотіли відрубати голову, за Промислом Божим, було завдано невдало: святому тільки поранили шию, і він, обливаючись кров’ю, знепритомнів. Слуги Алей-Шпура подумали, що мученик помер, і повернулися в місто.

До пізньої ночі святий Іоанн лежав без свідомості, напівмертвий, але Господь зберіг праведника, щоб разом із ним не зникла пам’ять про його страждання. Сніг навколо мученика розтанув, а руки його розв’язалися. Прокинувшись, він пішов у місто до послів великого князя московського в Казані та розповів їм про свої муки. Нанесені святому Іоанну рани були смертельні. Передчуваючи свою близьку кончину, він попросив причастити його Святих Христових Таїн. Після причастя решту ночі святий мученик провів у слізній молитві. Вранці, на сході сонця, він преставився до Господа († 1529). Святе тіло мученика Іоанна було поховано на старому руському кладовищі поблизу Казані.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученику Иоанну Казанскому, глас 2

Страстоте́рпче святы́й Иоа́нне,/ блаже́нна земля́, напи́вшаяся кро́ве твоея́,/ Христа́ бо со дерзнове́нием пропове́дав,/ мно́гия му́ки от неве́рных ага́рян прия́л еси́,/ страда́ньми свои́ми проти́вных де́рзости низложи́в,/ Тро́ицы побо́рник яви́лся еси́,// Ю́же и моли́ дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак мученику Иоанну Казанскому, глас 2

Звезда́ светла́ среди́ неве́рных яви́лся еси́,/ многострада́льне Иоа́нне,/ заря́ми тво́ими Со́лнце – Христа́ возвеща́ющи,/ пре́лесть ага́рянскую посрами́л еси́/ и нам подае́ши свет,// моля́ непреста́нно Христа́ Бо́га о всех нас.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку