Житія святих,  Грудень

Мученик Філетер Нікомідійский

Місяця грудня на 30-й день

Святий мученик Філетер Нікомідійський двічі зазнав мук за Христа: за Діоклітіана (284–305) і за Максиміана (305–311). Коли Діоклітіан прибув до Нікомідії, на суд привели святого Філетера, який був високого зросту, з гарним обличчям. Побачивши його, імператор порівняв святого Філетера з язичницьким богом. На питання про звання та походження мученик сказав: “Я син єпарха, за вірою – християнин і живу з християнами”. Імператор схиляв його ласками до зречення і хулив Господа Ісуса Христа, але святий сказав: “Нехай загородяться уста всякого, будь він цар чи хто інший, хто хулить Христа мого”. Після цих слів мученик був кинутий у розпечену піч, але вийшов звідти неушкоджений. Тоді Діоклітіан під впливом баченого дива і зважаючи на знатність і красу святого, відпустив його на волю.

Імператору Максиміану також донесли, що Філетер є християнином. Представивши на суд імператора, святий мученик знову сповідав віру в Христа. За це його катували. Потім він був кинутий на поталу звірам, але залишився неушкодженим. Тоді його засудили до усічення мечем, але двоє слуг, яким було доручено страту, так і не змогли його вбити: як тільки вони заносили меч над головою мученика, руки одразу переставали діяти. Переконавшись у тому, що Господь незримо охороняє святого мученика, обидва ката увірували в Христа і самі постраждали за віру через усічення мечем.

Святий мученик Філетер був засуджений на заслання на Проконніс, один з островів Мармурового моря. По дорозі на заслання він зробив багато чудес і розтрощив капища ідолів. Шість вояків, які супроводжували святого на заслання, разом з начальником увірували в Христа.

На шляху до них вийшов святий Еввіот, який також переніс багато страждань за Христа. Святі з радістю зустрілися і в келії Єввіота прожили 7 днів разом із воїнами та їхнім начальником. Там же святий Філетер помер (†311) і був похований Еввіотом. Через 11 днів померли воїни та їх начальник. Вони були поховані біля святого мученика Філетера.

Знайшли помилку