...
Житія святих,  Квітень

Мученик Феодор, що в Пергії, та мученики матір його Филипія, Діоскор, Сократ і Діонісій

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 21-й день

Святі мученики Феодор, мати його Филипія, Діоскор, Сократ і Діонісій постраждали за віру Христову в другому столітті в Пергії Памфилійській під час правління Антоніна Пія (138–161 рр.). Коли в тих краях набирали красивих і здорових юнаків для військової служби, привели до воєначальника і святого Феодора. Воєначальник став примушувати його принести жертву ідолам, але він рішуче відмовився, тож царський воєвода наказав покласти його на розжарену сковороду й поливати розплавленою смолою. Тоді сталося диво, яке врятувало мученика: почався землетрус, і із ущелини в землі вилився потік води, котрий загасив полумʼя.

Феодор віддав хвалу Богу за це диво й запропонував воєначальнику спробувати повторити його за допомогою язичницьких богів. Той запросив зробити це жреця Діоскора, але він відповів, що увірував у Христа і готовий вкинути у вогонь ідола Зевса. Почувши це, воєначальник наказав йому зійти на сковороду, і Діоскор, попросивши Феодора помолитися за нього, зійшов на неї та прийняв мученицьку кончину за Христа.

Потім святого Феодора привʼязали до двох коней і погнали їх, однак біля міської стіни ті впали й розбилися, а він залишився неушкодженим. Воїни Сократ і Діонісій побачили, як до мученика зійшла з небес вогненна колісниця, на котру він був піднятий. З захопленням вони вигукнули: «Великий Бог християнський!» — за що були схоплені.

На другий день їх разом з Феодором кинули до розпаленої печі, проте її охолодила небесна роса і мученики лишилися живі. Згодом до святого Феодора прийшла його мати Филипія, яка стала укріплювати мучеників у їхньому подвигу.

Воєначальник запропонував їй врятувати сина, переконавши його принести жертву ідолам, але вона відповіла, що ще до народження сина мала одкровення про його смерть за Христа через розпʼяття. Тоді воєначальник наказав розіпʼяти Феодора, а іншим відсікти голови. Святий висів на хресті три дні, підносячи молитви до Бога, і так відійшов до Небесного Царя.