Мученик Арчил II, цар Іверський p1eca6drehfo01f8o1crfgl51qog5

Мученик Арчил II, цар Іверський

Святий мученик цар Арчил II належав до династії Хосроїдів і був прямим нащадком святого благовірного царя Міріана († 342).

За царювання Арчила II Грузія зазнала спустошливої навали Мурвана-Кру (Глухого), прозваного так грузинським народом за його невблаганну жорстокість. Становище грузинів було безвихідним, і цар Арчил II разом зі своїм братом Миром, правителем Західної Грузії, зі сльозами просили заступництва у Пресвятої Богородиці. І Вона явила Свою милість.

У битві при річках Абаша і Цхенісцхалі грузини дивним чином здобули перемогу над силами Мурвана-Кру, що значно переважали.

Після цієї перемоги благовірний цар Арчил II зайнявся відновленням грузинського царства. Він відновив місто Нухпатіс, відновив зруйновані храми в Мцхеті і сприяв прийняттю християнства багатьма гірськими племенами. Однак незабаром Грузія зазнала нової арабської навали – несподіваного вторгнення Джіджум-Асіма. Справно виплачуючи данину арабам, благовірний цар не очікував цього нападу. Щоб позбавити країну від нового розгрому і від нав’язуваного їй ісламу, він визнав за благо самому з’явитися до Джіджум-Асима, визнати васальну залежність Грузії і випросити миру. Покладаючи всю надію на милосердя Боже і приготувавшись покласти душу свою за святу віру і за свій народ, святий Арчил з’явився в стан арабів. Джиджум-Асим прийняв його гостинно і обіцяв своє заступництво, але наполягав на прийнятті мусульманства. Як оповідає “Літопис Грузії”, святий цар Арчил спокійно відповідав: “Не буде того, щоб я залишив Христа, Істинного Бога, Який для нашого спасіння прийняв на Себе плоть людську. Знай, якщо я послухаюся тебе, то помру вічною смертю і буду страждати вічно; якщо ж за мою твердість ти віддаси мене смерті, то я воскресну, як і Господь мій, і прийду до Нього”.

Почувши ці слова, Джиджум-Асим наказав зв’язати сповідника і відвести до в’язниці. Але ні тортури, ні вмовляння, ні обіцянки не могли зробити благовірного царя Арчила віровідступником.

20 березня 744 року святий цар Арчил був відданий мученицькій смерті через усічення. Тіло мученика таємно вивезли грузини-християни в містечко Ерцо і поховали в Кахетії, в Ноткорській церкві, побудованій самим благовірним царем.