...
Мученик Андрій Стратилат, Таврійський p1ar0eogob18s4stlfuo9gorvs3
Житія святих,  Серпень

Мученик Андрій Стратилат, Таврійський

Місяця серпня на 19-й день

Мученик Андрій Стратилат був римським воєначальником при імператорі Максиміані. Під час війни із Сирією святому Андрію дали титул “стратилат”, тобто головнокомандувач. Вибравши невеликий загін, св. Андрій виступив проти противника. Його воїни були язичниками, і сам він ще не прийняв Хрещення, але увірував у Христа. Перед битвою святий Андрій переконував воїнів, що язичницькі боги – біси, і проповідував їм істинного Бога. З вірою в допомогу Божу невеликий загін воїнів відвернув у втечу численне військо персів.

Коли св. Андрій повернувся з походу з перемогою, то багато хто став заздрити його славі і донесли правителю Антіоху, що святий – християнин, який навернув до Христа підлеглих воїнів. Святий, викликаний на суд, сповідував Христа, за що був підданий тортурам. Воїнів, які були з ним, розіп’яли на деревах, але жоден із них не відрікся від Христа.

Тоді імператор, боячись збурення війська, відпустив св. Андрія і його дружину, але таємно наказав під будь-яким приводом стратити порізно кожного. Звільнившись, святий разом зі своїми воїнами прийшов у м. Тарс, там вони прийняли Хрещення, а потім були вбиті в ущелині Тавра. Перед смертю святий Андрій молився за всіх, хто вшановуватиме їхню пам’ять, і просив Господа послати людям цілюще джерело на місці, де проллється їхня кров. Під час цієї молитви мученики були усічені мечем. І тієї ж миті із землі витекло джерело.

Єпископи Петро і Нон, які хрестили воїнів, разом із кліриком поховали тіла мучеників. Один із кліриків, який віддавна страждав від злого духа, напився з джерела й одразу отримав зцілення. Чутка про це рознеслася серед навколишніх жителів, і вони стали приходити до джерела і за молитвами св. Андрія і 2593-х мучеників отримували благодатну допомогу від Бога.

Мученицька кончина святих настала близько 302 р.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученику Андрею Стратилату, глас 5

Земна́го са́на сла́ву оста́вив,/ Небе́сное Ца́рство насле́довал еси́,/ кро́вными ка́плями, я́ко пречу́дным ка́мением,/ нетле́нныя венцы́ украси́л еси́/ и ко Христу́ приве́л еси́ собо́р страстоте́рпец./ С ли́ки а́нгельскими в невече́рнем све́те/ незаходи́маго Со́лнца Христа́ обре́л еси́,/ свя́те Андре́е Стратила́те,/ Его́же моли́ с пострада́вшими с тобо́ю при́сно,// да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак мученику Андрею Стратилату, глас 4

В моли́твах Го́сподеви предстоя́,/ я́коже звезда́ со́лнцу предтеки́й,/ и жела́емое сокро́вище Ца́рствия узре́л еси́,/ ра́дости неизрече́нныя исполня́яся./ Безсме́ртному Царю́ в бесконе́чныя ве́ки,/ от А́нгел безпреста́ни хвали́мому, пое́ши, Андре́е Стратила́те.// С ни́миже моли́ся непреста́нно о всех нас.

Тропaрь с™aгw, глaсъ є7:

Земнaгw сaна слaву њстaвивъ, нбcное цrтво наслёдовалъ є3си2: кр0вными кaплzми, ћкw пречyднымъ кaменіемъ нетлBнныz вэнцы6 ўкраси1лъ є3си2, и3 ко хrтY привeлъ є3си2 соб0ръ страстотeрпєцъ. съ ли6ки ѓгGльскими въ невечeрнэмъ, свётэ, незаходи1маго сlнца хrтA њбрёлъ є3си2, с™е ґндрeе стратилaте: є3г0же моли2, съ пострадaвшими съ тоб0ю при1снw, да сп7сeтъ дyшы нaшz.

Кондaкъ прaздника, глaсъ в7:

Въ мlтвахъ неусыпaющую бцdу, и3 въ предстaтельствахъ непрел0жное ўповaніе, гр0бъ и3 ўмерщвлeніе не ўдержaста: ћкоже бо животA м™рь, къ животY престaви, во ўтр0бу всели1выйсz приснодёвственную.

Ще в розробці