...
Житія святих,  Січень

Мученик А́бо Тбіліський

День пам'яті (н. ст.)

Мученик Або Тбілілелі (Тбіліський), араб за походженням, жив у VIII ст. у Багдаді і був виробником запашних мазей. У віці 17-18 років він опинився в Тбілісі, пішовши за правителем Картлі (Східна Грузія) Нерсесом. Нерсес, будучи обмовлений перед халіфом, провів у Багдаді три роки в ув’язненні; звільнений новим халіфом, він узяв із собою Або. У Тбілісі Або вивчив грузинську мову. Своїми чеснотами він заслужив загальну любов і повагу народу. Або став вивчати Святе Письмо і все частіше відвідувати храми Божі. Перебуваючи в пості й молитві, він шукав слушної нагоди, щоб прийняти Святе Хрещення. У той час правителя Картлі Нерсеса знову обмовили перед халіфом і викликали в Багдад. Нерсес, бажаючи уникнути розправи, поїхав на північ, у Хазарію. У його свиті з 300 осіб опинився також Або. У Хазарії він і прийняв Святе Хрещення. Через кілька місяців, слідуючи за Нерсесом, Або опинився в Абхазії. Там він вів суворе подвижницьке життя, постійно розмірковував над Священним Писанням, подовгу молився на церковних службах. Про благочестиве життя святого Або стало відомо володареві та єпископу Абхазії. Вони часто закликали святого Або для духовної бесіди, дивуючись його глибокій вірі та знанням. Але, бажаючи уникнути мирської слави і наслідуючи подвиг преподобного Антонія Великого, святий Або віддався мовчанню і лише за три місяці, в день Світлого Воскресіння Христового, перервав своє мовчання, славлячи і проповідуючи Воскреслого Спасителя.

Незабаром Нерсес вирішив повернутися до Тбілісі, і Або безбоязно пішов за ним, хоча правитель Абхазії просив його залишитися, побоюючись за його долю. У Тбілісі, що перебував тоді під владою магометан, святий Або відкрито сповідував Христа Спасителя і тим накликав на себе мстивий гнів персів. Святий Або був ув’язнений у темницю, а потім приведений на суд. Вмовляннями й обіцянками всіляких багатств і почестей його намагалися повернути до магометанства. І коли побачили, що Або залишається непохитним, знову кинули в темницю. На 9-й день ув’язнення Ангел Господній відкрив святому Або про близький день його мученицької смерті.

У третю годину свята Богоявлення святий Або долучився до Святих Тайн і незабаром його повели стражники на страту. Сподіваючись страхом змусити зректися Христа, святому Або тричі завдали удару тупим боком меча. Мученик залишився непохитним. Помер він через усікновення чесної глави того ж дня, у п’ятницю, 6 січня 786 року.

Тіло святого Або облили нафтою і спалили на краю скелі на тому місці, де пізніше було побудовано тбіліську Метехську церкву. “Господь послав на те місце зірку, що світиться, як лампада, котра стояла в повітрі до третьої години ночі і більше… і освітлювала собою весь Тифліс”. Кістки святого Або були кинуті в річку Куру під міст. Наступного дня, 7 січня, їх прославив дивовижний стовп світла, що виходив із води, про що свідчив сучасник святого Або Іоанн Сабанісдзе, який склав його житіє.