«Казанська Ікона Богородиці, іменована "Вітебська"» p19fku6sc11eo51mikgfo1aoe1b4n4
Житія святих,  Ікони

«Казанська Ікона Богородиці, іменована “Вітебська”»

Місяця липня на 8-й день

Святиня стародавнього Маркова Свято-Троїцького монастиря Вітебської єпархії, зведеного в XVII столітті в селі Маркове. Під час російсько-польської війни 1654-1667 років Вітебськ і Полоцьк на деякий час перейшли до Московської держави, у зв’язку з чим монастир став підпорядковуватися Московському Патріархату. 1656 року патріарх Московський і всієї Русі Никон від імені царя Олексія Михайловича подарував монастирю список Казанської ікони Божої Матері, який став головною святинею обителі.

Незабаром від ікони стали відбуватися чудеса. Так, у тих же серединних роках XVII століття за молитвами перед чудотворною іконою у Вітебську було припинено епідемію (епідемія якої хвороби літописи не зберегли). А 1867 року перед іконою зцілилася дружина вітебського губернатора В. Н. Верьовкіна.

Після того, як 1772 року після першого поділу Речі Посполитої Вітебськ остаточно увійшов до складу Російської імперії, Свято-Троїцький Марків монастир на багато років став оплотом Православ’я на західних кордонах Росії.

У 1812 році монастир зазнав розорення військами Наполеона. Майже все цінне майно було вивезено загарбниками, але шановану Казанську ікону Божої Матері ченцям вдалося заховати в лісі. Після закінчення війни розорений монастир було відновлено зусиллями жертводавців. Чергове розорення обителі відбулося в найперші роки радянської влади. Відродився монастир 2000 року. Шанована Казанська ікона Божої Матері в срібному окладі була повернута в обитель і тепер виноситься на хресні ходи в дні великих свят.

З 2014 року Казанську Вітебську ікону Божої Матері занесено до офіційного церковного календаря для загальноцерковного шанування.