«Казанська Ікона Богородиці, іменована "Піщанська"» p1ao19n0in1bsm4g016ljtoknn43
Житія святих,  Ікони

«Казанська Ікона Богородиці, іменована “Піщанська”»

Місяця липня на 8-й день

У слободі Піски Ізюмського повіту Харківської губернії, за дві версти до повітового міста Ізюма, в місцевому приходському храмі знаходиться ікона Божої Матері, названа «Піщанською». Історія прославлення цієї ікони пов’язана з життям місцешанованого святителя колишньої Білгородської єпархії Іоасафа Горленка (святителя Іоасафа).
Ось що розповідається в наявній у церкві «Оповіді» про цю ікону:
«У 1754 році святитель Іоасаф, об’їжджаючи свою єпархію, до складу якої входила і нинішня Харківська губернія, прибув до міста Ізюм. Перша церква, яку він відвідав, була Вознесенська в передмісті, названому Замостям. Церква ця під час первинного заселення Ізюма в XVII столітті була влаштована на лівому боці Дінця в місцевості під назвою «Звіринець». Внаслідок частих затоплень весняною водою Дінця вона була перенесена в передмістя Ізюма Замістя, але і тут була неодноразово залита Дінцем. Тому в 1792 році прихожани, до числа яких належали і жителі Пісків, порушили клопотання про перенесення Вознесенської церкви із Замістя у більш вищу місцевість на Пісках, що було дозволено і приведено до виконання в тому ж році. На місці колишньої церкви на Замостянській вулиці до 1898 року існувала дерев’яна капличка, а в 1898 році вона була замінена кам’яною каплицею в пам’ять священного коронування їх імператорської величності государя імператора Миколи Олександровича й государині імператриці Олександри Феодорівни. Під час перенесення ікони із Пісків в Ізюм 13 травня в цю капличку заноситься ікона і перед нею читається акафіст Богородиці.
Зустрітий духовенством та ввійшовши в притвір, святитель із здивуванням зупинився і став вдивлятися у велику ікону Богоматері, яка стояла у кутку притвору і служила перегородкою, за яку зсипали вугілля для кадила. Довго, з розчуленням, дивився він на ікону, а потім, осінив себе хресним знаменням, впав перед нею на коліна і голосно промовив: «Царице небесна, прости недбалість Твоїх служителів, не відають бо, що творять!» Потім зробив благочинному зауваження за таке недбале відношення до святині і сказав: «Чому ця ікона не поставлена в краще місце? У цьому образі перебуває особлива благодать Божа, в ній Пресвята Владичиця являє особливе знамення свого заступництва для всієї країни». Потім наказав поставити цю ікону в більш достойне місце. Благочинний в своє виправдання зауважив, що у церкві багато ікон від старого іконостаса, яким немає місця. Тоді святитель, швидко ввійшовши на середину церкви, подивився на всі боки, і звернув увагу на великий кіот ззаду лівого кліроса, встановлений невеликими іконами зі старого іконостаса, сказав: «Ось найдостойніше місце для ікони Божої Матері. Поставте її на місце тих, уже застарілих ікон, і щоб вона завжди стояла на цьому кіоті». З того часу ікона завжди стояла на цьому місці і навіть після перенесення церкви на Піски.
Святитель Іоасаф прожив в Ізюмі більше трьох днів; щодня вранці і ввечері він приходив в приходську церкву і молився перед образом Божої Матері тоді ж перенесеному і поставленому в місці, вказаному святителем. Після будівництва в 1826 році нової кам’яної церкви ікона розміщена і до теперішнього часу в кіоті в лівому боці храму.
Звістка про увагу, звернену святителем на ікону, про його молитву перед нею, поширилась поміж мешканців, і багато їх стали приходити до неї, як до такої, що має особливу благодать. До того ж в цей час поширили слух, що святитель перед від’їздом із Білгорода бачив сон: «Нібито він оглядав церкви, й в одній із них, в притворі побачив на купі сміття ікону Богоматері зі світлим сяйвом, яке виходило від неї, причому невідомий голос вказував на цю ікону, як на джерело благодаті для країни. Сон цей справив таке враження на святителя, що він під час поїздки по єпархії уважно оглядав кожну церкву, ніби сподівався знайти схожість з тим, що бачив уві сні. Прибувши до Ізюма, він був здивований схожістю Вознесенської церкви з тою, яку бачив уві сні, а тому, глянувши на ікону Божої Матері, яка стояла в притворі в такій недбалості, зрозумів, що сон його стосується тієї церкви і тієї ікони».
І, дійсно, після цього багато людей стали звертатися з вірою і молитвою до Владичиці світу і отримували у цього образу виконання того, що просили. Внаслідок того звістка про церкву, де зберігався дивний образ Богоматері, поширилася далеко за межі Ізюма, й багаточисельні натовпи бажаючих поклонитися іконі почалили стікатися в цю церкву.
З перенесенням Вознесенської церкви в 1792 році із Замостянської вулиці на Піски була перенесена й ікона, яка привертала все більше і більше шанування і благоговіння як прихожан, так і навколишніх жителів. І Пречиста Діва не осоромила тих, хто почитав її ім’я. Незабаром, після перенесення церкви й образу на Піски, Вона благоволила явно показати всім, що на цьому образі спочиває особлива благодать, і що всякий, хто приходить з вірою і припадає до цього образу не відійде від лику її непочутим.
Близько 1800 року в Ізюмі жив учитель місцевого училища Стефан Гелевський, у котрого помирали діти, накінець захворів і останній, який залишився в живих, син Петро. Не дивлячись на сильну скорботу, батьки не втрачали надії на милість Божу і, вірячи в благодатну силу образу Піщанської Богоматері, дали обіцянку відслужити молебень перед цим образом, для чого і відправились на Піски, але по дорозі їх син помер. Мати хотіла повернутися назад, але батько настояв на тому, щоб виконати дану обіцянку. Після приходу на Піски, не говорячи нікому про смерть дитини, вони просили священика відслужити молебень перед іконою. Під час молебню батьки зі слізьми благали Заступницю християн втішити їх в скорботі. І віра їхня не була осоромлена. Під час читання кондака дитя несподівано скрикнуло так сильно, що привело в жах всіх присутніх, батько і мати втратили свідомість. Прийшовши до тями, вони розповіли, що їх син помер по дорозі, але перед іконою ожив. Цей хлопчик швидко поправився, виріс, служив потім в чині полковника і помер в Петербурзі в похилому віці.
Чутка про такий незвичайний випадок швидко поширилась і почала привертати на Піски натовпи богомольців, особливо із жителів Ізюма. Церква й огорожа були переповнені мирянами, так що священики не встигали служити молебні. В цей час в Ізюмі був благочинним соборний протоієрей Іоасаф Погорлевський, котрий за донесенням Ізюмського духовенства про те, що в Ізюмі прихожани служать молебні виключно на Пісках, чи в силу інших причин, заборонив служити перед образом молебні приїжджим богомольцям. Але ця заборона призвела до ще більшого прославлення образу: незабаром після заборони протоієрей захворів мученицькою хворобою, із судомами по всьому тілі, які посилювалися при найменшому русі. Тяжко страждаючи, хворий прийшов до висновку, що ця недуга є покаранням Божим за введені ним обмеження. Усвідомлюючи свою провину, він вирішив звернутися з покаянням до милосердя Цариці Небесної і звелів нести себе до чудотворного образу. Принесений на Піски на простинях і покладений перед іконою, він під час молебного співу усердно молився, просячи прощення і зцілення своєї недуги. Як тільки закінчився молебень і хворий приклався до образу, відразу відчув полегшення настільки, що сам без сторонньої допомоги вийшов із церкви. Через кілька днів Погорлевський був повністю здоровий. Після цього він не забороняв служіння молебнів перед образом, завжди благоволив перед ним і всім радив звертатися до нього, як до джерела благодаті.
Ці два чудесні випадки, які сталися один за одним, явно показали, що ікона ця призначена бути багатопотічною рікою божественної благодаті для всіх віруючих. І дійсно, до цієї ікони, як до лікувального джерела, почали стікатися натовпи віруючих богомольців. Чудесні знамення благодаті Божої, яка звершилися, та минулі літа, переходячи з вуст в уста, ставали надбанням віддання. Час стирав із народної пам’яті подробиці кожного окремого випадку, але не згладжував, а, навпаки, утверджував в свідомості людей впевненість в їх безсумнівності, внаслідок чого віра в чудотворну силу святої ікони не слабнула, а все більше укріплювалась і підтверджувалась все новими проявами милосердя Божого у молитвах до його Пречистої Матері.
Передусім не можна не визнати чудесною саму побудову справжнього кам’яного храму, в якому знаходиться чудодійний образ. У 1819 року внаслідок старості старого дерев’яного храму, прихожани з дозволу начальства розпочали будівництво нового кам’яного. Будівля була зведена до вікон нижнього поверху, а потім по причині незгоди, яка виникла між головними діячами по будівництву церкви, місцевими поміщиками, все зупинилось, і прихожани втратили надію побачити свій храм закінченим. У цей час в одного із прихожан, багатого поміщика Андрія Федоровича Тимошенка померла дружина Катерина, котра мала особливе благоговіння до Піщанської ікони і зробила на неї масивну срібну позолочену ризу. Перед смертю вона благала чоловіка завершити будівлю Піщанської церкви заради Цариці Небесної. Тимошенко через свою жадібність не бажав брати ніякої участі в будівництві, але незабаром після смерті дружини несподівано виявив особливе бажання продовжити припинене будівництво з тією тільки умовою, що закінчить його чим швидше і при цьому виключно на свої кошти. Судячи з цього можна було передбачити, що таке бажання у нього виникло внаслідок якогось незвичайного випадку. Дійсно, ось що він передавав настоятелю протоієрею Леву Яровому: «Через деякий час після смерті до нього уві сні явилась дружина, в тій самій сукні, в якій була похоронена, і зворушливо просила його, залишивши жадібність, побудувати храм ради Цариці Небесної, ради спасіння своєї душі, додавши при цьому, що багатство земне, не використане при житті на славу Божу, після смерті не тільки не принесе користі, але і буде причиною вічних мук. Також запевнила, що за ризу, зроблену нею для ікони Цариці Небесної, вона по молитвах її удостоїлась одержати більше полегшення в загробному житті. Сказавши це, з шумом вийшла з кімнати через двері, зачинені на ключ. Здивований видінням, Тимошенко прокинувся, кинувся до дверей, але овони були зачинені. Видіння це повторилось в наступні дві ночі, тільки з тією різницею, що в останній раз дружина явилась з Піщанською іконою Божої Матері, від котрої виходило блискуче проміння і було чути голос, який нібито виходив від ікони, кажучи йому, що за маловірство, небажання і зволікання із закінченням будівництва нової церкви він не удостоїться приносити молитви в збудованому храмі.
Останнє видіння так вразило його, що він негайно відправився до настоятеля церкви, розказав про те, що сталося з ним, і просив поради. Протоієрей порадив йому не відкладувати з виконанням замогильної просьби дружини. Тоді Тимошенко, не дивлячись на жадібність, вирішив негайно приступити до будівництва своїми коштами, тільки просив настоятеля керувати будівництвом і при цьому пришвидшував роботу. «Може бути, додавав він, Цариця Небесна пожаліє мене і удостоїть помолитися в новопобудованому храмі». І дійсно, завдяки щедрим коштам будівника церква була швидко збудована, забезпечена всім необхідним, але сам будівник, як і було передбачено, не удостоївся бути присутнім на освяченні побудованого храму. Вже очікувалось освячення, як несподівано, вражений ударом, Андрій Федорович Тимошенко помер за півтора місяця до освячення церкви, яке було звершене 12 червня 1826 року».

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Песчанской», глас 4

О, Пречу́дная, Преблагослове́нная Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего, све́том небе́сным от ико́ны Твоея́ лю́ди страны́ на́шея при́сно озаря́ющая, Ты́ бо еси́ преизоби́льная река́ Благода́ти Боже́ственныя. Сего́ ра́ди к Сы́ну Твоему́ моли́твами Твои́ми от вся́ких бе́д на́с защити́, покро́вом ми́лости Твоея́ огради́ и в Го́рний Иерусали́м, Ца́рствие Небе́сное, возведи́.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Песчанской», глас

Взбра́нной Воево́де и покрови́тельнице страны́ на́шея, мно́гая чудеса́ от ико́ны Твоея́ преди́вныя прие́мше, похва́льная воспева́ем Ти́, Цари́це Богоро́дице; Ты́ же, я́ко иму́щи благода́ть от вся́ких на́с бе́д свобожда́ти, спаси́ души́ на́ша, да зове́м Ти́: ра́дуйся, Влады́чице ми́ра, ико́ною Твое́ю Песчанскою сердца́ на́ша утеша́ющая.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Песчанской»

О, преми́лостивая и премилосе́рдная Ма́ти Бо́жия, Покрови́тельнице держа́вы на́шея, ку́пно же и о все́м ми́ре Моли́твеннице, приими́ се́рдца на́шего воздыха́ния, и услы́ши коленопреклоненныя моли́твы, во умиле́нии ду́ш на́ших Тебе́ возсылаемыя, я́коже издре́вле приимала еси́ моли́твы лю́бящих ду́ш зде́, пред ико́ною Твое́ю возноси́мыя. Помози́ на́м в побежде́нии пре́лестей и собла́знов ми́ра сего́, не попусти́ на́м отве́рженным бы́ти ве́чнаго Небе́снаго блаже́нства. Ты́ Еди́на на́ша ра́дость и утеше́ние в жи́зни се́й вре́менней, Ты́ на́ша наде́жда и в Жи́зни Ве́чней. Ве́руем, я́ко Ты́ Свое́ю Ма́тернею любо́вию и снисхождением удостоиши на́с вожделе́ннаго Ца́рствия Сы́на Твоего́. Тебе́ у́бо про́сим: не отступа́й от на́с, Всеблага́я, защища́й от все́х ко́зней вра́жиих, не попусти́ на́м чрез грехи́ на́ша лиши́тися милосе́рдия Бо́жия, изжени́ из на́с ле́ность в моли́тве и посеще́нии хра́ма Бо́жия. Изба́ви на́с от малоду́шия, уны́ния, вражды́, гне́ва, подозре́ния, за́висти, клеветы́, не́нависти и го́рдости бесо́вския. Вразуми́ попра́вших за́поведи Це́ркве Христо́вы. Сро́дником на́шим да́руй ми́р и любо́вь, да согла́сно поживу́т роди́тели и де́ти. Да бу́дет в стране́ на́шей пра́вда Бо́жия, да сохраня́тся в наро́де на́шем благочести́вии обы́чаи. Вознеси́, о, Всеблага́я, усе́рдныя моли́твы пред Бо́гом о всего́ ми́ра умире́нии, да не поги́бнет ро́д людски́й в пла́мени опустошения всеми́рнаго, да позна́ют вси́ наро́ди Отца́ Своего́ Небе́снаго и Тя́, Ма́терь Бо́жию, Засту́пницу ро́да христиа́нскаго. Приведи́ вся́ наро́ды к и́стинному покая́нию и жи́зни грехо́вныя исправле́нию, да не осу́димся в де́нь Стра́шнаго Суда́ Бо́жия, но да сподо́бит на́с Госпо́дь ве́чныя ра́дости в Небе́сных селе́ниих, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Q пречyднаz, пребlгословeннаz м™и хrтA бGа нaшегw! лучезaрнымъ нбcнымъ свётомъ t їкHны своеS пэсчaнскіz грaдъ и3зю1мъ и3 лю1ди страны2 нaшеz тебЁ при1снw њзарsеши и3 рyцэ свои2 пречcтыz къ тебЁ молsщымъ простирaеши. q, всебlгaz! ты2 є3си2 многотекyщаz рэкA бжcтвенныz бlгодaти, нaсъ вод0ю жив0ю напои2, и3 под8 кр0вомъ свои1мъ сохрани2, сн7а своего2 њ нaсъ моли2, и3 въ г0рній їеrли1мъ введи2.

Кондaкъ, глaсъ G:

Дв7а днeсь предстои1тъ сн7у, рyцэ свои2 къ немY простирaющи, с™и1тель їwасaфъ съ мн0жествомъ вёрныхъ рaдуетсz, и3 съ ни1мъ грaдъ и3зю1мъ и3 странA нaша торжествyетъ, нaсъ бо рaди м0литъ бцdа превёчнаго бGа.

Ще в розробці

Знайшли помилку