...
Казанська (Нижньоломівська) ікона Божої Матері p188ik68f81tev1vea1d0nkl32v93
Ікони

Казанська (Нижньоломівська) ікона Божої Матері

Місяця липня на 8-й день

Казанська чудотворна ікона Божої Матері, іменована Нижньоломівською, з’явилася 1643 року поблизу міста Нижній Ломов Пензенської губернії. 8 (21) липня козак Андрій Михайлов побачив Казанську ікону Божої Матері, яка стояла на пні біля джерела, і доповів про це воєводі. Однак той не повірив у дивовижне з’явлення ікони в дикому болотистому місці, за що й був покараний важкою хворобою сина. Усвідомивши свій гріх, воєвода разом зі священнослужителями міста вирушив хресним ходом у глушину, де на місці явлення святого образу було звершено молебень. Заступництвом Цариці Небесної син воєводи чудесним чином зцілився.

Пізніше відбулися й інші чудеса, після чого городяни остаточно впевнилися в тому, що ікона чудотворна. У 1644 році на місці явлення поставили дерев’яну каплицю, куди помістили чудотворний образ, а в 1648 році, за клопотанням місцевого населення, на цьому місці було зведено храм. Пізніше при церкві було влаштовано монастир. Чоловічий Казансько-Богородицький монастир став широко відомим у країні і проіснував до 30-х років ХХ століття.

1709 року в Казанському монастирі сталася пожежа, яка знищила всі дерев’яні споруди, але чудотворну ікону Божої Матері було врятовано. У головному, Казанському соборі знов відбудованого, вже кам’яного, монастиря, у нижньому ярусі п’ятиярусного іконостасу, ліворуч від царських воріт, і була поміщена чудотворна Казанська ікона Божої Матері. Образ стародавнього живопису сяяв золотим окладом, срібною короною, усипаною вісімдесятьма чотирма великими і дрібними діамантами. На клеймах з боків ікони були поміщені зображення, що вказували на явлені Пресвятою Богородицею чудеса.

Чудотворний Нижньоломовський образ шанували не лише в Пензенській, а й у Тамбовській і Саратовській губерніях, куди часто і надовго брали ікону.

Після страшних богоборчих років початку XX століття від колись багатого, знаменитого далеко за межами своєї губернії монастиря залишилися лише руїни архімандритського корпусу. Вважалася безповоротно втраченою і чудотворна Казанська ікона Божої Матері. Зберігалася лише літографічна копія чудотворного образу. Сліди ікони загубилися в ті роки, коли нова влада в період голоду, що лютував у 1920-ті роки в усій країні, стали плюндрувати й знищувати монастирі та храми по всій країні.

Але надія православних людей на повернення святині ніколи не покидала їхніх сердець. І ось 26 квітня 2008 року, у Страсну Суботу, напередодні Святої Пасхи, чудотворний Казанський образ Пресвятої Богородиці знову посів своє місце у новозбудованому храмі, освяченому на його честь, Казанського Богородицького чоловічого монастиря. Виявляється, протягом сімдесяти років ікону, рятуючи від наруги, побожно зберігали в сім’ї розстріляного в 1930-ті роки місцевого іконописця.

Нині чудотворний Нижньоломівський Казанський образ Божої Матері є головною православною святинею Пензенської області.