...
Псково-Печерська iкона Божої Матерi, іменована “Розчулення” p1akl50ehk42lj15124012kd1gm84
Ікони

Псково-Печерська iкона Божої Матерi, іменована “Розчулення”

Місяця жовтня на 7-й день

Ця свята ікона була написана ієромонахом Арсенієм за зразком Вишгородської (Володимирської) ікони Пресвятої Богородиці. Образ, написаний «так, як належить і як личить у відношенні до Бога – добрими і якісними фарбами, старанно», був принесений в Печерську обитель в часи ігуменства преподобного Корнилія псковськими купцями Василієм і Феодором близько 1521року.

Особливо прославилася ікона в 1524 році численними чудесними зціленнями, свідками яких стали жителі Пскова і Великого Новгорода. Стародавній літопис обителі свідчить: «Не тільки православним подає Богоматір зцілення, а й хто від іновірних, тобто від латинян німецької землі , приходив з вірою до Пречистої Богородиці і до чудотворного Її образу, подає зцілення».

На згадку чудесного порятунку міста Пскова від облоги військ польського короля Стефана Баторія в 1581 році, за царя Феодора Іоанновича святий образ був прикрашений перлами і камінням – алмазами, смарагдами, яхонтами, аметистами. За кілька днів до облоги Пскова поляками Пресвята Богородиця чудесно з’явилася благочестивому старцеві Дорофею, попередила його відносно майбутнього лиха, пояснивши причину нещастя, що спіткало людей за їхні гріхи і вказавши шляхи виходу з нього. Тоді архієпископом був викликаний ігумен Псково-Печерського монастиря Тихон з Печерськими іконами «Успіння» і «Розчулення», щоб здійснювати молебні на місцях, зазначених Самою Богородицею під час Свого явища. Ворог, протягом п’яти місяців тридцять разів штурмував Псковський кремль, відступив, так і не взявши міста.

У спогад про цю подію чудотворну ікону Божої Матері « Розчулення» щорічно в сьому Неділю після Пасхи носили хресним ходом з Псково-Печерського монастиря в Псков «До святої і великої соборної апостольської церкви Пресвятої і Животворящої Нероздільної Трійці – щоб не забували прийдешні роди перемогу над ворогом, завдяки тій чудотворній іконі, – у граді Пскові».

З давніх часів Псково-Печерський монастир славиться хресними ходами. У монастирському літописі є навіть окрема глава: «Ухвала про чини і звичаї – як ходити з іконами Пречистої Богородиці та з чесними хрестами з Печерської обителі у град Псков», написана з приводу встановлення.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умиление» Псково-Печерской, глас 4

К Богоро́дице с умиле́нием припаде́м,/ вси, грехми́ обремене́ннии,/ чудотво́рную Ея́ ико́ну Умиле́ния облобыза́юще/ и вопию́ще со слеза́ми:/ Влады́чице, приими́ моле́ние недосто́йных раб Твои́х/ и пода́ждь нам, прося́щим,// ве́лию Твою́ ми́лость.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умиление» Псково-Печерской, глас 6

Не и́мамы ины́я по́мощи,/ не и́мамы ины́я наде́жды,/ ра́зве Тебе́, Пречи́стая Де́во,/ Ты нам помози́,/ на Тебе́ наде́емся/ и Тобо́ю хва́лимся,/ Твои́ бо есмы́ раби́,// да не постыди́мся.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умиление» Псково-Печерской

О, Преблагослове́нная Де́во Богоро́дице Влады́чице! Ма́ти всех стра́ждущих и боле́знующих се́рдцем! Страны́ на́шея и гра́да Защи́тнице! Оби́тели Пско́во-Пече́рския красото́ и сла́во! При́зри на нас смире́нных, обремене́нных грехи́ мно́гими, отягче́нных скорбьми́ и печа́лями, и с сокруше́нием и слеза́ми взира́ющих на пречи́стый лик Твой, в чудотво́рней ико́не явле́нный. Сохрани́ от вся́каго зла святу́ю оби́тель сию́, ю́же преподо́бный Корни́лий со ста́рцы Ма́рком и Ио́ною Тебе́ вручи́ и всех в ве́ре и наде́жде подвиза́ющихся в ней. Спаси́ и град сей, и вся лю́ди, правове́рно живу́щия и к Тебе́ прибега́ющия, от наше́ствия иноплеме́нных, от вся́каго стра́ха и тру́са, от мо́ра и гла́да, от злых челове́к и вся́ческой ско́рби. Прини́кни к нам милосе́рдием Твои́м, я́ко ли́ком Твои́м Боже́ственным любе́зно прини́кла еси́ к лани́те Богомладе́нца. Согре́й нас дыха́нием Твоея́ любве́ и никогда́ же отступа́й от нас, ни в сей жи́зни, ни в бу́дущей, да ча́юще Твою́ всеси́льную Матери́нскую по́мощь, сподо́бимся безбе́дно дойти́ ве́чныя жи́зни и прославля́ть Небе́снаго Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в Тро́ице сла́вимаго Бо́га, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку