...
«Ікона Божої Матері, іменована "Усіх скорботних Радість"» 1509954690 8750
Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Усіх скорботних Радість”»

Місяця жовтня на 24-й день

Історія ікони відносить нас до 1683 р. Один майстер злив воєдино кілька іконографічних типів (зокрема, «Живоносне джерело», «Мадонна у славі» і «Непорочне зачаття Діви Марії»), образ так і не отримав завершеної композиції. Однак це не завадило йому прославитися численними чудесами.

Так, 1688 р. святиня вилікувала Євфимію Папіну (сестру патріарха всієї Москви Іоакима) від сильного болю в боці. Недуга була дуже важкою – жінка не могла навіть піднятися з ліжка. Але якось, молячись, вона почула голос, який запитав, чому ж хвора не просить допомоги у загальної Цілительки, чий лик «Всіх скорботних Радість» знаходиться в церкві Преображення Господнього на Ординці. Прокинувшись, страдниця веліла привести до себе священника з храму – і, як тільки святий отець провів молебень з водосвяттям, її здоров’я миттєво покращилось. Дивовижна подія відбулася 24 жовтня (за новим стилем – 6 листопада), тому пам’ять ікони святкують саме в ці дні.

Негайно майстри почали створювати численні копії реліквії. До них зверталися як прості миряни, так і аристократи. На честь образу також створили спеціальну службу, куди увійшла й молитва «Всіх скорботних Радість».

Однак найбільш знаменитою копією ікони стала «Божа Матір з грошиками». Ця реліквія перебувала в каплиці с. Клочки, розташованої неподалік від Санкт-Петербура. 5 серпня 1888 р там сталася сильна пожежа, але вогонь не торкнувся лику Пресвятої Діви – навпаки, потьмянілі фарби оновилися. А ще до дошки приліпилося 12 мідних монет, що випали з розбитої чашки для пожертвувань. Звістка про це розлетілася по всьому місту, і до образу кинулися паломники. Припадаючи до нього, видужав страждаючий від епілепсії хлопчик Микола Грачов, а також хвора горловою сухотою Віра Белоногіна – дружина писаря з полотняної фабрики.

Після Жовтневої революції собор, де зберігалася ікона, підірвали. На щастя, сім’ї парафіян вдалося врятувати лик Небесної Цариці. У храм реліквія повернулася лише напередодні Другої світової війни, щоб втішати ленінградців в страшні дні блокади. Тепер образ знаходиться у відродженій каплиці (подвір’я Свято-Троїцького Зеленецького монастиря).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Всех скорбящих Радость», глас 4

К Богоро́дице приле́жно ны́не притеце́м,/ гре́шнии и смире́ннии, и припаде́м,/ в покая́нии зову́ще из глубины́ души́:/ Влады́чице, помози́, на ны милосе́рдовавши,/ потщи́ся, погиба́ем от мно́жества прегреше́ний./ Не отврати́ Твоя́ рабы́ тщи,// Тя бо и еди́ну наде́жду и́мамы.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Всех скорбящих Радость», глас 6

Не и́мамы ины́я по́мощи,/ не и́мамы ины́я наде́жды,/ ра́зве Тебе́, Влады́чице./ Ты нам помози́:/ на Тебе́ наде́емся и Тобо́ю хва́лимся,/ Твои́ бо есмы́ раби́,// да не постыди́мся.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Всех скорбящих Радость»

О, Пресвята́я Влады́чице и Богоро́дице, Вы́сшая Херуви́м и Честне́йшая Серафи́м, Богоизбра́нная Отрокови́це, поги́бших Взыска́ние и всех скорбя́щих Ра́досте! Пода́ждь утеше́ние и нам, в поги́бели и ско́рби су́щим; ра́зве бо Тебе́ ино́го прибе́жища и по́мощи не и́мамы. Ты еди́на еси́ ра́дости на́шея Хода́таица, и я́ко Ма́терь Бо́жия и Ма́ти милосе́рдия, предстоя́щи у Престо́ла Пресвяты́я Тро́ицы, мо́жеши нам помощи́, никто́же бо притека́яй к Тебе́ посра́млен отхо́дит. Услы́ши у́бо и нас ны́не в день поги́бели и печа́ли пред Твое́ю ико́ною припа́дающих и со слеза́ми Тебе́ моля́щихся: отжени́ от нас належ́ащия на нас ско́рби и бе́ды в сей вре́менней жи́зни, не лише́ны же сотвори́ Твои́м всеси́льным хода́тайством и ве́чныя несконча́емая ра́дости в Ца́рствии Сы́на и Бо́га на́шего. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Къ бцdэ прилёжнw нhнэ притецeмъ грёшніи и3 смирeнніи, и3 припадeмъ, въ покаsніи зовyще и3з8 глубины2 души2: вLчце,помози2, на ны2 млcрдовавши: потщи1сz, погибaемъ tмн0жества прегрэшeній: не tврати2 тво‰ рабы6 тщы2, тsбо и3 є3ди1ну надeжду и4мамы.

Кондaкъ, глaсъ ѕ7:

Не и4мамы и3нhz п0мощи, не и4мамы и3нhz надeжды, рaзвэ тебє2, вLчце: ты2 нaмъ помози2: на тебE надёемсz и3 тоб0ю хвaлимсz: твои1 бо є3смы2 раби2, да не постыди1мсz.

Ще в розробці

Знайшли помилку