Ікона Божої Матері іменована Руденська
Місяця жовтня на 12-й день
Чудотворну Рудненську ікону Божої Матері було явлено 1687 року в містечку Рудня Могилівської єпархії. 1689 року місцевим ієреєм отцем Василем вона була перенесена до Києво-Печерського жіночого монастиря. З 1712 року образ Пресвятої Богородиці перебував у Київському Флорівському монастирі на Подолі після його об’єднання з Києво-Печерською обителью. У 1920-х роках минулого століття чудотворний образ, вміщений у прекрасну ризу, прикрашену діамантами, зник; мабуть, він був викрадений з храму. Але зараз у Вознесенському соборі можна прикластися до списку чудотворного образу.
Відомо чимало шанованих списків чудотворної Рудненської ікони Божої Матері. Серед них – стародавня, написана на полотні ікона, що перебувала у храмі Покрови Пресвятої Богородиці у заштатному містечку Олешках Харківської області. Переказ свідчить про те, що принесено її до Харківських меж близько 1612 року якимсь священиком Петром Андрєєвим, який прийшов з Подільського краю, рятуючись від гонінь уніатів.
Були відомі ще інші списки з Рудненської ікони Божої Матері – у селі Лубни Лубенського повіту Полтавської губернії; у селі Олішівка Козелецького повіту Чернігівської губернії, у деяких селах Рівненщини, Гродненщини та Вітебщини.
Найвідомішим списком вважається образ Пресвятої Богородиці, який знаходиться у московському храмі Різдва Пресвятої Богородиці у Крилатському. Згідно з народним переказом, що передавалося з вуст в уста, приблизно в середині XIX століття ікона Божої Матері була придбана селянами села Крилатського, які, рано вранці прийшовши до джерела (і нині повноводного) в яру, побачили в траві святий образ. На місці явлення образу було споруджено каплицю в ім’я набутої Рудненської ікони, а список з образу був поміщений у місцевий храм Різдва Пресвятої Богородиці.
Відомо, що ще до жовтневого перевороту 1917 року жителі Крилатського замовляли «вскладчину» у день свята ікони 12 жовтня Всеношну і Літургію, об’їжджали зі святинею багато храмів Москви, влаштовували тривалі хресні ходи.
У 1936 році, під час атеїстичних гонінь на Російську Православну Церкву, святу Руденську ікону Божої Матері було знищено. Проте дореволюційний список з ікони, що був у храмі, був збережений місцевими жителями. Поновлена ікона, передана настоятелю храму, що знову відкрився в 1989 році, зайняла в ньому відповідне місце і прославилася безліччю чудес, що відбулися від неї за старанними молитвами парафіян. У 1996 році на честь Руденської ікони Божої Матері було освячено один із престолів храму.
Багато православних жителів Москви приходять у день святкування Руденської ікони Божої Матері на джерело, освячене чудотворним чином, що колись з’явилося на цьому місці