...
Ікона «Софії Премудрості Божої» (Новгордська) p1aqrbflaf1nqonhaab1c1d1spt3
Житія святих,  Серпень

Ікона «Софії Премудрості Божої» (Новгордська)

Місяця серпня на 15-й день

Ікона «Софії – Премудрості Божої» з’явилася в Новгороді в XV ст., хоча перша церква на Русі, освячена на її честь, була побудована 989 ​​року в Новгороді, а наступна – 1037-го – у Києві.
Центральною фігурою ікони є Вседержитель у вигляді крилатого Вогняного Ангела, який сидить на золотому престолі, який підтримує сім стовпів. Він одягнений у царський одяг (подир) і препоясаний дорогоцінним поясом, на голові – царський вінець. У правій руці він тримає скіпетр із хрестом нагорі, а лівою притискає до грудей сувій. З боків зображені Богоматір з Богонемовлям і св. Іоанн Хреститель зі свитком, на якому читається: «Аз свидетельствовах». Над головою Ангела – Христос Спаситель, що благословляє, ще вище – золотий престол з розкритою на ньому книгою – символ Божественної присутності. З обох боків престолу – по три уклінні ангели.

Про те, що Вогненний Ангел є Христос, можна судити за словами апостола Павла, який говорить: «… ми проповідуємо Христа розп’ятого… Христа, Божу силу і Божу премудрість… в Ісусі Христі, Який став для нас премудрістю від Бога…» (1Кор. 1:23-24,30).

Св. Іоанн Богослов у своєму Одкровенні описує Сина Людського «…одягнутого в подир і по персях препоясаного золотим поясом… і очі Його, як полум’я вогняне; … і ноги Його… як розпечені в печі» (Об’явл.1:13-15).

Ця дерев’яна ікона у срібній визолоченій ризі – список із Константинопольської ікони Софії імператора Юстиніана і відноситься до часу побудови Новгородського собору.

Образ цей уславився численними чудотвореннями. За переказами, перед нею в 1542 р. отримала зцілення жінка, яка страждала на хворобу очей, як написано в Новгородському літописі: «Премудрість Божа пробачила дружину, очима була хвора». Образ св. Софії є ​​вираз сили та дії Премудрості Божої, тому і представлена ​​вона у вогненному вигляді.

Знайшли помилку