«Ікона Божої Матері, іменована "Услишательниця"» p1atvkm15l5i4gt73nch0bffk3
Житія святих,  Вересень

«Ікона Божої Матері, іменована “Услишательниця”»

Місяця вересня на 22-й день

Образ Пресвятої Богородиці «Услишательниця» знаходиться на Святій Горі Афон в обителі Зограф.

Згідно з Переданням, історія образу пов’язана зі святим Космою Афонським (кінець XIII – початку XIV століття). Святий жив у монастирі Зограф.

Одного разу в Ватопеді, куди він прийшов разом з братією своєї обителі на панігір, він побачив Жінку. Косма зніяковів від цього явління, бо, як відомо, жінкам заборонено відвідувати Святу Гору. Він розповів про явлення своєму духівнику – досвідченому старцю, який сказав, що ця Жінка – Сама Пресвята Богородиця.

Через деякий час, святий Косма залишився один у храмі після богослужіння. Він так молився біля ікони Пресвятої Богородиці: «Пресвятая Богородице! Помолися Сину Твоєму і Богу, щоб Він настановив мене на шлях спасіння!». Тоді ж почувся голос Божої Матері, що виходив від цієї ікони: «Сину і Боже Мій! Навчи раба Твого Косму, як йому спастись». І відповідь на молитву до Пречистої: «Нехай віддалиться з монастиря в усамітнення».

Святий Косма так і зробив – пішов у пустелю, оселився в печері і вів аскетичний спосіб життя. Він удостоївся дару чудотворення.

Ікону, від якої було почуто голос із повелінням святому Косьмі піти в усамітнення стали називати «Услишательниця».

Ікона зберігається у вівтарі соборного храму в обителі Зограф. Списки ікони, які також прославилися, як чудотворні, зберігаються в православних храмах по всьому світі.

Тропaрь, глaсъ G:

Твоегw2 предстaтельства ўвэрeніе и3 милосeрдіz твоегw2 kвлeніе їкHна твоS ўслhшательница нaмъ, вLчце, показaсz, пред88 нeюже дyшы нaшz въ мlтвэ и3зливaемъ и3 вёрою тебЁ вопіeмъ: воззри2, млcрдаz, на лю1ди тво‰, вс‰ скHрби нaшz и3 пєчaли ўтоли2, ўтэшeніе бlг0е въ сердцA н†шанизпосли2, молє1ніz н†ша ск0рw ўслhши и3 сп7сeніе вёчное душaмъ нaшымъ, пречcтаz, и3спроси2.

Кондaкъ, гла1съ G:

Днeсь, вLчце, прпdбный космA къ їкHнэ твоeй съ мольб0ю припадE и3 тоб0ю ск0рw ўслhшанъ бhсть, непрестaннw тебЁ хвалY воздаS. и3 нaмъ, под8 сщ7eнный покр0въ тв0й прибэгaющымъ, да дaруетъ гDь њставлeніе грэхHвъ и3 вeлію млcть.