...
Ікона Божої Матері «Володимирська-Десятинна» Desyatinnaya
Житія святих

Ікона Божої Матері «Володимирська-Десятинна»

Перехідне святкування в п’ятницю Світлої седмиці

Спершу ікона використовувалася як зразок для студентів з іконопису. У 2000 році в місті Сан-Франциско велика група американських християн, навчаючись в іконописній школі, перейшли до Православної Церкви, утворивши громаду на честь Собору Пресвятої Богородиці («Synaxis Of The Most Holy Theotokos»). У 2004 році в богословському інституті ГТУ в Берклі ікона була виставлена для молитви і поклоніння, а також як зразок написання ікон. У 2005 році ікона Богородиці перебувала в грецькому храмі Пресвятої Трійці в місті Сан-Франциско.

Після того як ікона прибула в Україну, вона перебувала в Іоанно-Предтеченському приділі Свято-Іллінського храму на Подолі.

У 2006 році з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира було відслужене пасхальне богослужіння на місці першого кафедрального храму періоду Київської Русі, а саме собору Пресвятої Богородиці «Десятинного». Напередодні був встановлений намет, так звана скинія, у якій було звершене святкове богослужіння. Ікону перенесли до новоствореного храму, Після чого вона отримала назву «Десятинна».

Спочатку планувалося відслужити тільки одну пасхальну Літургію, але, розуміючи важливість молитви на місці Десятинного собору, вирішили послужити протягом усієї Світлої седмиці. Після вечірнього богослужіння в переддень свята ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» майже всі люди розійшлися, залишилося кілька прихожан, щоб помолитися. Духовенство з прихожанами храму стояли на вулиці біля входу до храму, обговорюючи питання про подальшу долю скинії. Раптом вони побачили, що в храмі на підлозі лежать люди. Священники відразу зайшли до храму і почали приводити до тями жінок, розпитуючи, що сталося. Як виявилося, це були молода дівчина і жінка старшого віку, які до цього випадку не були знайомі. Вони буквально в один голос розповіли, що побачили саму Пресвяту Богородицю!

Жінкам було поставлено питання «А чому ви вирішили, що це Пресвята Богородиця, а не хтось інший, наприклад, княгиня Ольга?» На що вони відповіли: «Ні, ми відчули, що це Пречиста Діва, так як були охоплені почуттям благодаті і страху, коли Вона дивилася на Свою ікону. А потім, коли Вона зайшла до вівтаря Царськими вратами і підняла Свої пречисті руки, то ми втратили свідомість».

Про те, що трапилося, повідомили Предстоятелю Української Православної Церкви Блаженнішому Митрополиту Володимиру. Він відповів: «Якщо сама Пречиста явилася на місці першого кафедрального собору Київської Русі і благословила його Своєю присутністю, то наш обовʼязок тепер продовжувати літургійне життя на цьому святому місці».

У 2007 році під час встановлення деревʼяного храму на честь рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги почалася сильна злива. Було вирішено служити безперервно молебень перед Десятинною іконою Божої Матері. Як тільки почався молебень, над храмом розійшлися хмари та дощ припинився. Однак перестав він йти тільки лише в плямі княжого граду в радіусі 20–30 метрів, а по периметру території тільки посилився.

Ікона Пресвятої Богородиці «Десятинна» багато разів очолювала всеукраїнські хресні ходи.

У 2007 році з ініціативи Десятинного храму проходив хресний хід «Слідами Андрія Первозванного» на парусно-моторній яхті водами Дніпра, з виходом у Чорне море уздовж Кримського узбережжя. Те чудо, яке відбулося під час цього хресного ходу, вразило всіх його учасників.

Перед виходом із Херсона до Севастополя розігралася сильна буря. У зв’язку зі штормом кораблі не випускали із Херсонського порту. Через це збивався весь графік хресного ходу. Бачачи таку ситуацію, священники, які перебували на кораблі, стали служити молебень біля ікони Пресвятої Богородиці Десятинної й всупереч усьому вирішили йти відповідно до встановленого графіка. Під час молитви хвилі розступилися, і протягом всього шляху стихія обходила корабель стороною, хоча було видно, що навколо бушує девʼятибальний шторм. Молитвами Богородиці корабель благополучно і вчасно прибув до Севастополя.

У 2008 році, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, ікона очолила Всеукраїнський хресний хід, присвячений 1020-річчю Хрещення Русі, і тоді також було явлено безліч чудес та зцілень. Одне із найяскравіших чудес відбулося в місті Феодосія в храмі на честь великомученика Димитрія Солунського. За переказами цей храм був розписаний самим Феофаном Греком, учителем Андрія Рубльова. Значна частина фресок в цьому храмі потребували реставрації. Після того, як у храм внесли Десятинну ікону Божої Матері, на фресках зі збитим зображенням Пресвятої Богородиці і апостолів почали проявлятися обриси ликів. Також в Щолкінському районі в момент занесення ікони в сільський храм відбулося явлення на небі Хреста. Свідками цих чудес були безліч людей.

У 2012 році в Десятинному монастирі Різдва Пресвятої Богородиці був підпалений храм на честь святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги. Ікона Пресвятої Богородиці простояла охоплена полумʼям більше трьох годин, але не постраждала.

У 2016 році з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія братія Десятинного монастиря Різдва Пресвятої Богородиці розпочала підготовку та збір інформації для прославлення Десятинної ікони Пресвятої Богородиці.

29 грудня 2016 року Священний Синод Української Православної Церкви благословив встановити в межах Київської єпархії святкування на честь ікони Божої Матері «Володимирська-Десятинна».

За молитвами перед чудотворним образом Володимирської-Десятинної ікони Божої матері люди отримують швидку допомогу в життєвих справах і зцілення своїх недугів. Відомі випадки, коли Пречиста Богородиця допомагала подружжям, які не мали дітей. Так само були випадки зцілень від різних хвороб, в тому числі від раку. До Богородиці звертаються за допомогою у вирішенні сімейних проблем і налагодженні подружнього життя. Ніхто не залишається непочутим, приносячи Пречистій Богородиці свою щиру молитву й надію на милість Божу.

Володимирська-Десятинна ікона Божої Матері знаходиться в київському Десятинному монастирі на честь Різдва Пресвятої Богородиці.