...
Ікона Божої Матері "Віленська" Vilenska ikona Presviatoy Baharodzits
Житія святих,  Квітень

Ікона Божої Матері “Віленська”

Місяця квітня на 14-й день

Віленська ікона Божої Матері написана святим євангелістом Лукою. Довгий час вона була родовою святинею грецьких імператорів у Константинополі. 1472 року ікону перенесла до Москви Софія Палеолог, дружина великого князя Московського Іоанна III (1462-1505). 1495 року великий князь благословив цією іконою свою доньку Олену під час видачі її заміж за Литовського короля Олександра. На честь перенесення ікони в колишню столицю Литви м. Вільно встановлено святкування 15 лютого. Пізніше святу ікону поставили в Пречистенському храмі, в якому була похована княгиня Олена.

Іоанн Грозний, намагаючись повернути чудотворну ікону до Москви, пропонував за неї королю Сигізмунду 50 знатних литовських бранців, але король рішуче відмовив, бо все духовенство, як православне, так і уніатське, не хотіло позбутися цього скарбу.

У Пречистенському соборі ікона перебувала до половини XVIII століття, а потім її було перенесено разом із митрополією до Віленського Свято-Троїцького монастиря, що перебував тоді в розпорядженні базиліан. Пречистенський же собор був відданий уніатам. Тільки 1839 року Свято-Троїцький монастир разом з іконою Одигітрії було повернуто православним. З цього часу чудотворний образ Пресвятої Богородиці перебував там, привертаючи благоговійне вшанування всіх православних.

Під час Першої світової війни багато святинь було евакуйовано з прифронтової зони Литви та Білорусії, зокрема й Віленську ікону. У 1915 році ікону разом із мощами Віленських мучеників привезли в московський Донський монастир, і після цього її подальша доля невідома.

Ікона Одигітрії написана на чотирьох дошках, з’єднаних разом: з них середні зроблені з кипариса, інші з берези. У 1864 році чудотворну ікону було підновлено.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Виленской», глас 4

Засту́пнице ве́рных Преблага́я и Ско́рая, Пречи́стая Богоро́дице Де́во! Мо́лим Тя́ пред святы́м и чудотво́рным о́бразом Твои́м, да я́коже дре́вле от него́ заступле́ние Твое́ гра́ду Москве́ дарова́ла еси́, та́ко и ны́не на́с от вся́ких бе́д и напа́стей ми́лостивно изба́ви и спаси́ души́ на́ша, я́ко Милосе́рдая.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Виленской», глас 8

Взбра́нной Воево́де победи́тельная, я́ко изба́вльшеся от злы́х благода́рственная воспису́ем Ти́, раби́ Твои́, Богоро́дице, но, я́ко иму́щая держа́ву непобеди́мую, от вся́ких на́с бе́д свободи́, да зове́м Ти́: ра́дуйся, Неве́сто Неневе́стная.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку