...
«Ікона Божої Матері, іменована "Влахернська"» p1ao13grq11eolrdm19li1bquh1g3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Влахернська”»

Місяця липня на 7-й день

Влахернська ікона Божої Матері знайдена в Єрусалимі імператрицею Євдокією за часів святителя Ювеналія, Патріарха Єрусалимського (пам’ять 2 липня), і преподобного Євфимія Великого (пам’ять 20 січня). Святу ікону було послано до Константинополя, де імператриця Пульхерія поставила її в церкві Влахернській, там же зберігалася чесна риза Богородиці (святкування 2 липня).

Цю святу ікону називають ще Одигітрією, тобто Путівницею. Саме з цією іконою Патріарх Сергій (610-631) обходив 626 року стіни Константинополя з молебнями під час облоги столиці аварами. На згадку цієї та інших перемог, здобутих завдяки заступництву Пресвятої Діви, було встановлено щорічно в суботу п’ятої седмиці Великого посту звершувати свято Похвали Пресвятої Богородиці (“Субота Акафіста”). Спочатку святкування відбувалося тільки у Влахернському храмі в Константинополі. У IХ столітті свято було внесено до статуту монастиря преподобного Сави Освяченого і до Студійського статуту, а потім внесено до Пісної Тріоді і воно стало загальним для всієї Православної Церкви.

Після падіння Константинополя 1453 року Влахернську ікону перенесли на Афон, а 1654 року афонські ченці надіслали її як дарунок цареві Олексію Михайловичу до Москви, де помістили в Успенський собор.

Чудотворна ікона зроблена з воскової мастики і широко шанується серед православних вірян. Нині Влахернська ікона перебуває в Успенському соборі Московського Кремля.