«Ікона Божої Матері, іменована "Цілителька"» p1dfaf0h0b1ojddm81dsq1lms12gt3
Житія святих,  Вересень

«Ікона Божої Матері, іменована “Цілителька”»

Місяця вересня на 18-й день

Ікона Божої Матері «Цілителька» вважається однією з найдавніших. Її явище відбулося в IV столітті. Інша ікона з такою ж назвою прославилася чудесами в XVIII столітті в Москві. У книзі «Руно орошене» Дмитра Ростовського міститься наступна інформація про чудесне знамення Богородиці. Вікентій Бульвіненський, клірик Наварнінської церкви, при вході і виході з храму завжди схиляв коліна перед іконою Божої Матері і вимовляв коротку молитву. Одного разу цей благочестивий чоловік захворів на небезпечну хворобу: у нього запалився язик, а потім почав гнити. Біль був настільки сильним, що чоловік втрачав розум, але, приходячи в себе, хворий не забував подумки читати молитву до Божої Матері.

Коли клірик вже лежав на одрі хвороби і готувався до смерті, до нього в образі прекрасного юнака з’явився Ангел Хранитель. Він з співчуттям подивився на хворого і звернувся до Богородиці, піднісши Їй молитву про зцілення. Божа Матір почула молитву і з’явилася. Вона зцілила хворого клірика, окропив молоком зі своїх грудей його уста. Після чого він відчув себе абсолютно здоровим, повернувся в храм і став на криласі разом з співаючими.

Клірики здивувалися, побачивши його здоровим. Адже ніхто з них уже й не сподівався, що він буде жити. Вони стали розпитувати Вікентія про причини його здоров’я, і тоді він розповів їм про чудесне явлення Божої Матері і про те, що з ним сталося. На доказ своїх слів він показав сліди молока, які залишилися на його вустах.

Сьогодні ікона Божої Матері Цілителька знаходиться в Москві. Вона є копією ікони з Цікланського храму в Грузії, написаної в IV столітті за часів святої рівноапостольної Ніни. На образі зображена Божа Матір, що стоїть біля ліжка хворого клірика.

У нижній частині деяких списків чудотворної ікони поміщений текст про диво, схожий на розповідь з твору Дмитра Ростовського. На полях ікони іноді присутні зображення безсрібників Косми і Даміана, мучеників Кирика та Іулітти, священномученика Антипа Пергамського.

В ім’я ікони «Цілителька» освячують храми при лікарнях, щоб хворі могли помолитися Богоматері про зцілення душі і тіла. Також у цього святого образу моляться люди в скорботних обставинах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница», глас 4

Я́ко Пресве́тлая Звездо́, просия́ Боже́ственными чудесы́ святы́й Твой о́браз, Цели́тельнице. Пода́ждь у́бо и нам, Богоро́дице Мари́е, исцеле́ние неду́гов душе́вных и теле́сных, спасе́ние и ве́лию ми́лость.

Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница», глас 1

Любо́вию, Чи́стая Де́во,Твою́ святу́ю ико́ну почита́ющим,/ и Бо́жию Тя и́стинную Ма́терь прославля́ющим,/ и ве́рно поклоня́ющимтися/ Цели́тельница яви́ся,/ вся́кое зло и боле́зни от сих удаля́ющая,// я́ко Всемогу́щая.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница», глас 6

Предста́тельство христиа́н непосты́дное, хода́тайство ко Творцу́ непрело́жное, не пре́зри гре́шных моле́ний гла́сы, но предвари́, я́ко Блага́я, на по́мощь нас, ве́рно зову́щих Ти; ускори́ на моли́тву и потщи́ся на умоле́ние, предста́тельствующи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница»

О, Пресвята́я Госпоже́ Цари́це Богоро́дице, вы́сшая все́х небе́сных си́л и святе́йшая все́х святы́х! Припа́даем и поклоня́емся Тебе́ пред всечестны́м и цельбоно́сным о́бразом Твои́м, воспомина́юще ди́вное явле́ние Твое́ боля́щему кли́рику Вике́нтию, и усе́рдно мо́лим Тя́, всеси́льную ро́да на́шего засту́пницу и помо́щницу: я́коже дре́вле подала́ исцеле́ние тому́ кли́рику, та́ко и ны́не исцели́ на́ша ду́ши и телеса́, боле́знующия ра́нами грехо́в и страсте́й многоразли́чных, изба́ви на́с от вся́ких напа́стей, бе́д, скорбе́й и ве́чнаго осужде́ния, сохрани́ от душепа́губных уче́ний и безве́рия, от льсти́вых и на́глых нападе́ний неви́димых враго́в, пода́ждь на́м христиа́нскую кончи́ну, безболе́зненну, ми́рну, непосты́дну, Святы́х Та́ин прича́стну и сподо́би на́с на нелицеприя́тнем суди́щи Христо́ве ста́ти одесну́ю Всепра́веднаго Судии́ и блаже́нный гла́с Его́ услы́шати: «Прииди́те, благослове́ннии Отца́ Моего́, насле́дуйте угото́ванное ва́м Ца́рствие от сложе́ния ми́ра». Ами́нь.

 

Ще в розробці