Ікони

Табинська ікона Божої Матері

Перехідне святкування у дев’яту п’ятницю після Пасхи.

Табинська ікона Божої Матері, котра прославилася багатьма чудесами, явилася в другій половині XVI століття ієродиякону монастиря, який знаходився поблизу села Табинського, що на землях сучасної Башкирії. Як свідчить передання, ієродиякон Амвросій йшов увечері з сінокосу і, проходячи повз солоне джерело, почув голос: «Візьми Мою ікону». Проте, вважаючи ці слова оманою, він постарався не звернути уваги. Третього дня, проходячи там само, він знову почув неземний голос: «Хай потрудиться правовірна братія богоспасаємої обителі прийняти Мене до храму Господа Мого». Ієродиякон озирнувся і побачив на великому камені в тіні великого дерева ікону Божої Матері. Камінь був справді великим, близько трьох метрів заввишки і завширшки. Цей камінь нависав над двома джерелами, одне із яких було солоне, а інше прісне. Отець Амвросій вклонився іконі й побіг до монастиря.

Братія з честю і співом принесли ікону й поставили її в храмі. Але на ранок її не виявили. Стали шукати, і побачили ікону на монастирських воротах. Ченці знову повернули ікону до храму, але вранці вона була на колишньому місці. Тоді вони вирішили побудувати над брамою каплицю і там стали молитися їй.

Для шанування святий образ носили до Казані й Уфи, звідки він зник, чудесним чином явившись знову на соляному ключі неподалік від села Табинського. Ікона повернулася до монастиря, і з 1676 року відомостей про неї не було.

У першій половині XVIII століття три пастухи-башкири пасли худобу біля солоних ключів і побачили на камені ікону Божої Матері. Вони кинулися рубати її сокирою, кажучи «ось руський Бог», і розкололи ікону на дві частини. За таке святотатство пастухи осліпли. Стали плакати і молитися: «Не підемо, поки нас руський Бог не зцілить». Наймолодший із них, у віці чотирнадцяти або п’ятнадцяти років, особливо сильно молився і прозрів. Він підвів своїх товаришів до солоного джерела. І вони, каючись у вчиненому, умили очі солоною водою та милістю Богородиці прозріли. Відтоді вода в джерелі стала святою.

Тим часом жителі Богоявленського заводу стали хвилюватися за худобу і побігли до солоних ключів. Біля них вони знайшли чудотворну ікону, про яку було відомо за старовинним переданням. Ікону перенесли до найближчої церкви, але вранці там її не виявили, а з’явилася вона у Вознесенському храмі Табинської фортеці.

Відомо, що молодий башкир прийняв Святе Хрещення і, проводячи особливе подвижницьке життя, помер у віці ста тридцяти років під час хресного ходу в місті Челябінську.

Згідно з переданням, Табинська ікона з’явилася в дев’яту п’ятницю після Великодня. Нині цей день святкується всім народом, а Божа Матір відзначає цей день великими чудесами.

Під час громадянської війни ікона була перенесена за кордон військами отамана Дутова, які відступали. Там вона перебувала в православному монастирі Харбіна, за деякими джерелами, до 1948 року. Табинська ікона так прославилася своїми дивами, що навіть китайці молилися їй.

Після приходу до влади в Китаї комуністів ікону було вивезено спочатку до Австралії, а потім до Сполучених Штатів Америки, в місто Сан-Франциско. Теперішнє ж її місце перебування невідоме.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Табынской», глас 4

Наста́ днесь пресве́тлый пра́здник, Пречи́стая Де́во,/ честны́я Твоея́ Табы́нския ико́ны, Влады́чице,/ я́же па́че луче́й со́лнечных возсия́,/ от Исто́чника приснотеку́щаго, Христа́ Бо́га на́шего,/ источа́еши целе́бныя да́ры/ с ве́рою к Тебе́ притека́ющим,/ Тя бо Христо́с Помо́щницу лю́дем Свои́м дарова́,/ покрыва́ти и спаса́ти от вся́кия беды́ рабы́ Своя́, // еди́ну Благослове́нную.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Табынской»

О, Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице, Ма́ти Го́спода на́шего Иису́са Христа́, непреста́нная о нас пред Бо́гом Моли́твеннице и Хода́таице. О, Ма́ти на́ша Преблага́я, всех нас при Кресте́ Сы́на Твоего́ усынови́вшая. Благодари́м Тя, безчи́сленныя бла́га моли́твою Свое́ю нам испроси́вшая. Благодари́м Тя, мно́жество ико́н Твои́х чудотво́рных стране́ на́шей дарова́вшая. Благодари́м Тя, ди́вную ико́ну Табы́нскую в годи́ну скорбе́й кра́ю Ура́льскому посла́вшая, на ка́мени ве́лием ико́ну Свою́ нам яви́вшая, мо́лим Тя: окамене́нныя сердца́ на́ша росо́ю моли́тв Твои́х умягчи́. Ми́лость Свою́ нам показа́вшая у исто́чника водна́го, иде́же боле́зни на́ша теле́сныя исцеля́ются, да́руй нам пото́ки ско́рбных слез и очи́сти и́ми ти́ну грехо́в на́ших. У исто́чника водна́го свято́ю ико́ною Твое́ю благослове́ние ме́сту сему́ показа́вшая, помози́ нам сло́во Го́спода Сы́на Твоего́ испо́лнити и со́лию земли́ бы́ти. Лик Свой те́мным, нам, гре́шным, омраче́нным грехо́м яви́вшая, просвети́ тьму грехо́в на́ших и приведи́ нас к ти́хому приста́нищу в ве́чныя оби́тели, угото́ванныя Го́сподом лю́бящим Его́. Ами́нь.