...
Ікона Божої Матері іменована "Табинська" p188nmob024ak179a1vov1bsho353
Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері іменована “Табинська”

Місяця червня на 3-й день

Табинська ікона Божої Матері найзагадковіша ікона в Росії. Табинську ікону можна назвати навіть надчудотворною. Багатьма місцями в Росії можна натрапити на непевні спогади про неї, а часом легендарні оповіді. Старі люди кажуть: “Так, є така ікона, як Казанська, дуже старовинна з темним ликом. Іконі тій поклонялися козаки, тому й називається вона Табинською. А лик іноді все ж відкривається, але тільки обраним Богородицею людям”.

За легендою, що мала ходіння в Китаї: “Згідно зі старовинною легендою Табинська Чудотворна ікона з’явилася уві сні старцю-ченцеві, який мандрував Семиріччям (Схід Казахстану), у ніч, коли він ночував у копиці сіна поблизу станиці Табинської (нині територія Башкирії). Про видіння монах-провидець розповів своєму другові ченцеві-іконописцю. І того ж літа, ікона була написана і поміщена в церкві тієї ж станиці Табинської”.

Ще більше легенд про те, де тепер знаходиться Табинська ікона. І в скарбницях Папи Римського, і в сейфах Зарубіжної церкви, в музеях Харбіна і Москви або в приватних колекціях австралійців.

Перше явлення Табинської ікони Божої Матері відбулося, найімовірніше, між 1594 і 1597 роком, як свідчить переказ:

Ієродиякон Амвросій йшов увечері з сінокосу. І проходячи повз солоне джерело, почув голос: “Візьми Мою ікону”. Але, вважаючи ці слова маною, постарався не звернути уваги. Третього дня, проходячи там же, він знову почув неземний голос: “Нехай потрудиться правовірна братія, богоспасаємої обителі прийняти Мене до храму Господа Мого”, він озирнувся і побачив на великому камені в тіні великого дерева ікону Божої Матері. Камінь був справді великим, близько 3-х метрів заввишки і завширшки. Цей камінь нависав над двома джерелами, одне з яких було солоне, інше прісне. Диякон вклонився іконі й побіг до монастиря. Братія з честю і співом принесли ікону і поставили її в храмі. Але на ранок ікони не виявили. Стали шукати й побачили її на монастирських вратах. Ченці знову повернули ікону в храм, але вранці вона знову була на колишньому місці. Тоді вони вирішили, побудувати над брамою каплицю там стали молитися їй. Далі відбулося нове явлення Табинської ікони. Як говорить оповідь: “Пречиста ікона була перенесена братією в монастир. І її носили і в Казань, і в Уфу, але, ніби не знайшовши там собі місця, вона знову з’явилася на камені і знову її поставили в монастир”. Це стало відомо цареві Федору Іоанновичу, і він дарував нові землі, на яких архієпископ Гермоген заснував монастир “Пречистенський”.

Друге явлення Табинської ікони 1765 року в тому самому місці, що й перший раз. Переказ розповідає: три пастухи-башкири пасли худобу біля солоних ключів і побачили на камені ікону Божої Матері. Вони кинулися рубати її сокирою, кажучи: “Ось російський Бог” і розкололи ікону на дві частини. За таке святотатство пастухи осліпли. Стали плакати і молитися: “Не підемо, поки нас російський Бог не зцілить”. Наймолодший башкир із них, 14-15 років, особливо сильно молився і прозрів. Він підвів своїх товаришів до солоного джерела. І вони, каючись у скоєному, умивали очі солоною водою і милістю Богородиці прозріли. Відтоді вода в джерелі стала святою. Тим часом жителі Богоявленського заводу стали хвилюватися про худобу і побігли до солоних ключів, і знайшли чудотворну ікону, про яку було відомо за старовинним переказом. Перенесли ікону в найближчу церкву, але вранці там ікону не виявили, а з’явилася вона у Вознесенському храмі Табинської фортеці. Відомо, що молодий башкир прийняв святе хрещення і, проводячи особливе подвижницьке життя, помер у віці 130 років під час хресного ходу в м. Челябінську.

Згідно з переказами, Табинська ікона з’явилася в 9-ту п’ятницю після свята Великодня. Нині цей день святкується всім народом, а Божа Матір відзначає цей день великими чудесами.

Під час громадянської війни військами отамана Дутова, які відступали, ікону було перенесено за кордон. І довгий час (до приходу комуністів до влади) перебувала в Китаї. Зараз місцеперебування найбільшої святині і покровительки Уральського краю невідоме.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Табынской», глас 4

Наста́ днесь пресве́тлый пра́здник, Пречи́стая Де́во,/ честны́я Твоея́ Табы́нския ико́ны, Влады́чице,/ я́же па́че луче́й со́лнечных возсия́,/ от Исто́чника приснотеку́щаго, Христа́ Бо́га на́шего,/ источа́еши целе́бныя да́ры/ с ве́рою к Тебе́ притека́ющим,/ Тя бо Христо́с Помо́щницу лю́дем Свои́м дарова́,/ покрыва́ти и спаса́ти от вся́кия беды́ рабы́ Своя́, // еди́ну Благослове́нную.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Табынской»

О, Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице, Ма́ти Го́спода на́шего Иису́са Христа́, непреста́нная о нас пред Бо́гом Моли́твеннице и Хода́таице. О, Ма́ти на́ша Преблага́я, всех нас при Кресте́ Сы́на Твоего́ усынови́вшая. Благодари́м Тя, безчи́сленныя бла́га моли́твою Свое́ю нам испроси́вшая. Благодари́м Тя, мно́жество ико́н Твои́х чудотво́рных стране́ на́шей дарова́вшая. Благодари́м Тя, ди́вную ико́ну Табы́нскую в годи́ну скорбе́й кра́ю Ура́льскому посла́вшая, на ка́мени ве́лием ико́ну Свою́ нам яви́вшая, мо́лим Тя: окамене́нныя сердца́ на́ша росо́ю моли́тв Твои́х умягчи́. Ми́лость Свою́ нам показа́вшая у исто́чника водна́го, иде́же боле́зни на́ша теле́сныя исцеля́ются, да́руй нам пото́ки ско́рбных слез и очи́сти и́ми ти́ну грехо́в на́ших. У исто́чника водна́го свято́ю ико́ною Твое́ю благослове́ние ме́сту сему́ показа́вшая, помози́ нам сло́во Го́спода Сы́на Твоего́ испо́лнити и со́лию земли́ бы́ти. Лик Свой те́мным, нам, гре́шным, омраче́нным грехо́м яви́вшая, просвети́ тьму грехо́в на́ших и приведи́ нас к ти́хому приста́нищу в ве́чныя оби́тели, угото́ванныя Го́сподом лю́бящим Его́. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку