...
Ікони

Ржевська, або Оковецька, ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 11-й день

Ржевська, або Оковецька, ікона Божої Матері, була знайдена 26 травня 1539 року, у день Зішестя Святого Духа, у Тверській єпархії, на Виришенському городищі, яке знаходилося серед дрімучого лісу на березі річки Виришні в Оковецькій волості, недалеко від міста Ржева.

За присутності багатьох людей із чотирьох навколишніх сіл ченцем Стефаном було знайдено прибитий до сосни великий залізний хрест і, на іншому дереві, невелику, старого письма, ікону, яка зображала Божу Матір з Немовлям і зі святителем Миколаєм Чудотворцем. Під час явлення святого хреста та ікони засяяло незвичайне світло і відбувалися зцілення. Протягом тижня від Дня Святого Духа до заговин на Петрів піст відбулося двадцять сім зцілень.

Чернець Стефан, а слідом за ним священник із Ржева Григорій Онисифоров, поїхали до Москви з описами явлення святих ікони і хреста та зцілень, що відбулися. Митрополит Московський Іоасаф (1539–1541) прославив Господа і, після огляду чудотворіння на місці, благословив спорудити там два храми на честь Винесення Чесних Древ Хреста Господнього і на честь Богоматері Одигітрії, з боковим вівтарем в ім’я святителя Миколая Чудотворця.

У січні 1541 року Ржевська ікона була урочисто принесена до Москви для освячення спорудженого там храму на її честь. Після освячення церкви ікону і хрест було перенесено до Успенського собору, де вони перебували до 11 липня.

Того дня ржевські святині були повернуті до місця їхнього чудесного знайдення. Митрополит зі всім собором столичного духовенства, молодий цар Іоанн Васильович і весь народ проводжали ікону від Успенського собору до церкви Богоматері Ржевської, де було залишено список з шанованого образу. На згадку про це торжество було встановлено святкування Ржевської ікони Божої Матері 11 липня.