«Ікона Божої Матері, іменована "Ржевська або Оковецької"» p1ao65v0j0hlqbel1eq42it1ale3
Житія святих,  Липень

«Ікона Божої Матері, іменована “Ржевська або Оковецької”»

Місяця липня на 11-й день

26 травня 1539 року, у день Зішестя Святого Духа, у Тверській єпархії, на Виришенському городищі, яке знаходилося серед дрімучого лісу на березі річки Виришні в Оковецькій волості, недалеко від міста Ржева, ченцем Стефаном при збігу народу з чотирьох навколишніх сіл було знайдено: прибитий до сосни великий залізний хрест і на іншому дереві – невелику, старого письма, ікону, що зображала Божу Матір з Немовлям і з святителем Миколою Мірлікійським, Чудотворцем. Під час явлення святого хреста та ікони засяяло незвичайне світло і відбувалися зцілення. Протягом тижня від Духового дня до заговенья перед Петровим постом відбулося 27 зцілень.

Чернець Стефан, а слідом за ним священик із Ржева Григорій Онісіфоров, поїхали до Москви з описами явлення святих ікони і хреста і зцілень, що відбулися. Митрополит Московський Іоасаф (1539-1541), який очолював тоді Руську Церкву, прославив Господа і, після огляду чудотворіння на місці, благословив спорудити там два храми на славу Походження Чесних Древ Хреста Господнього і на честь Богоматері Одигітрії, з боковим вівтарем в ім’я святителя Миколая Чудотворця. На освячення церков прислали священика і диякона з Москви з церковним начинням, образами, ризами, книгами і дзвонами.

У січні 1541 року Ржевську ікону урочисто принесли до Москви для освячення спорудженого тут храму на честь Ржевської ікони Божої Матері. Після освячення церкви ікону і хрест було перенесено в Успенський собор, де вони перебували до 11 липня. Цього дня ржевські святині були повернуті до місця їхнього чудесного набуття. Митрополит з усім собором столичного духовенства, молодий цар Іоанн Васильович і весь народ проводжали ікону від Успенського собору до церкви Богоматері Ржевської, де було залишено список із шанованого образу. На згадку цього торжества було встановлено святкування Ржевської ікони Божої Матері 11 липня.