Ікона Божої Матері, іменована «Пименівська»

День пам'яті (н. ст.)

Перша згадка про ікону відноситься до другої половини XVI століття. Короткий запис у Книзі Степенній царського родоводу про дві мироточиві ікони в Москві — Богоматері та Миколая Чудотворця — було доповнено таким повідомленням: «Цю чудесну ікону Богоматері Пимен, митрополит всієї Русі, приніс із Царгорода, і багато років стояла в соборній великій церкві на Москві. Тютрум же дехто, славний купець, благав собору того служителів, щоб принесли до дому його образ той Богоматері й молебень звершать, як же звичай є. […] Нині ж поставлена була свята ікона в царському дворі в церкві біля Благовіщення пресвятої Богородиці у святому вівтарі».

Назва ікони пов’язана з ім’ям митрополита Пимена, який, за переданям, привіз чудотворну ікону із Константинополя в 1381 або 1386 році.

Спочатку ікона перебувала у вівтарі Успенського собору Московського Кремля, потім її перенесли до Благовіщенського собору. До 1918 року вона перебувала в Мироварній палаті Кремля, потім же знаходилася в Державному Історичному музеї, звідки 1930 року її передали до Третьяковської галереї.